Aláírt lapok

Széles spektrumon mozog ez az anyag, hiszen mindenféle aláírt és aláírtnak látszó lapot kínál a piac, szinte minden árkategóriában. Vegyük végig a legolcsóbbaktól a legdrágábbakig, hogy milyen kártyákkal találkozhatunk a nézelődéseink során…

27 0
Read Time:5 Minute, 3 Second

Kezdjük három olyan típussal, amik igazság szerint nem is aláírt lapok, de mivel a piacon belefuthatunk, és sokan azt gondolják, hogy ezek aláírtak (mert nem ismerik ezeket a lapokat), így említsük meg ezeket is. Aután jöjjön az a három típus, amik valóban aláírt kategóriában vannak nyilvántartva.

A becsapós vonulat…

Léteznek a nyomtatott “aláírt” lapok… melyeknél már a nyomtatás során rá kerülnek a kártya felületére az aláírás. Ezeket a gyártó teszi rá, mint az 2000-01 Fleer Tradition lapok esetében (első kép), vagy a 2008-09 Signatures sor alaplapjai esetében (második kép). Régebben egyeztetést igényelt már ez a folyamat is, viszont ezek idővel kikoptak a piacról. Manapság a custom lapok esetében (ezek a nem hivatalos kiadványok) fel sem merül az egyeztetés. “Facsimile autograph” néven szokták előszeretettel reklámozni ez a dolgot (ACEO – kifejezetten ilyen kiadó/gyártó, aki ezekre épít, és az e-bay-en értékesít – például a harmadik képen ilyen lapjuk látható). Én ezeket nem nevezném aláírt lapoknak, de sokan ráfutnak hiszen képernyőn keresztül eredetinek is tűnhet, bár az áruk miatt gyanús kellene hogy legyen…

Létezik egy autopen nevezetű cég, mely gyárt olyan gépeket, amely segítségével az eredetivel megegyező aláírásokat tudnak gyártani, de ennek is megvannak a látható jelei a felületen. Amikor valaki hamisítani akarja az aláírásokat, annak szinte minden esetben vannak jelei. Az íráson többek között látni lehet (és a szakavatott szemeknek ez könnyen fel is tűnik) a vonalvezetés sebességét, a hurkok irányát, és méretét, dőlésszögét, a toll tartásának irányát, stb… pont ezek miatt lehet nehezen másolni tökéletesen egy másik ember aláírását. Az autopen amúgy nem a modern kor vívmánya, hiszen 1800 körül jelent meg az első aláírás másológép. Azóta csak fejlődött… 1970-es évek óta teljes oldalak másolására képes gépek is léteznek. Persze ez is jó céllal jött létre, de a mai világban sokan vannak akik nem jóra használják. „Ha két aláírás teljesen megegyezik, akkor az egyik biztosan hamis.”

A modern „házi” autopen gépek már egészen kis helyen elférnek, és bár nem olcsó, nem is megfizethetetlen… Legutóbb a Panini által gyártott kártyákon megjelentetett aláírásokkal kapcsolatosan is felmerült az autopen gyanú (több esetben is). Tyler Hubbard country énekesről kiadott matricás aláírtak esetében is felmerült a vád, amit komolyan alá is támasztottak a szakértők, hiszen már az is fegyelemfelhívó, hogy milliméterre pontosan megegyezik a matricákon az aláírások elhelyezkedése, de a vonalvezetés, meg a hasonlóság is több mint gyanús…

Script (arany, ezüst, rainbow vagy bármilyen fóliázott aláírt)… Ezek azok a termékek melyekre szintén már a nyomdában rákerülnek a szignók, de nem a nyomtatás során, hanem egy kiegészítő eljárással. Ezek már tapintással is érzékelhetőek, mert nem a nyomtatási kép részei. Ezek többnyire az alapkártya valamilyen szorzós verzióját jelentik. De még ezt sem nevezném aláírt lapnak. Több esetben volt az is, hogy nem is a játékos aláírása került rá, csak egy írott betűvel ráírták, mintha (ennek egyik esetét láthatjátok a Classic lapon – első kép)…

Ahol valóban aláírták…

Matricás aláírt lapok… mindenki tudna olyan lapot mondani, melyen nem érti, hogy miért ilyen megoldással dolgoztak. Ezekre a kártyákra ugyanis egy olyan matricát ragasztottak, melyeket az adott játékos már előtte aláírt. Pont az utólagos feldolgozásból adódhat, hogy felcserélődnek aláírások, vagy éppen fejjel lefelé kerülnek felragasztásra. Vajon miért is szeretik a gyártók ezt a módszert ennek ellenére is?

Ennek több magyarázata is lehet, de minden esetben a megnövekedett számuk az elsődleges indok. Lehet például logisztikai magyarázat is, mert a játékoshoz egyszerűbb pár ív papírt odavinni, amelyet minden kijelölt helyen aláír, aztán azt később ráragaszthatják az adott lapokra a matricákat. Az is előfordulhat, hogy az adott lap még készen sincsen (éppen még gyártás alatt van), de az aláíró akkor ér rá a szignóra… Én személy szerint ezeket is szeretem, nem ezek a kedvenceim, de a gyártók garantálják az aláírás eredetiségét, amely sok esetben biztosan rendben is van.

“Betétes” autograph lapok… Ezeknek van egy részük, melyek hasonló felfogáson alapult, mint a matricás utódaik, tehát kész íveken szereplő keretekben írtak alá a delikvensek, melyeket kivágtak, majd két réteg közé illesztették a kivágott papírlapot (lehetett műanyag, plexi, üveg, vagy akár fa lap is). Illetve olyan is előfordult, hogy már bevizsgált aláírt ereklyéhez jutott hozzá a gyártó, és azt használta fel a lap előállításánál (itt gondolok, egy aláírt fotóra, papírlapra, vagy mezdarabra, stb.). Ezeket sokkal jobban szeretem mint a matricásokat, mert itt a “betétnek” is lehet külön története. Elsősorban olyan legendák aláírásait használják így fel napjainkban, akik már nem tudnak aláírni mert esetleg meghaltak.

Oncard aláírt lapok… Háromfelé bontanám ezt a kategóriát, az első, amelyet valamilyen módon (egy rendezvényen, vagy mondjuk meccsen, esetleg egy rajongói levélben kért választ kap valaki) szerzett a rajongó. Ezeknek az eredetét sokan megkérdőjelezik, mert alapvetően az emberek bizalmatlanok. A legjobb, ha ezeket bevizsgáltatja a tulajdonos, ezzel a gyanú árnyékát teljesen elűzve magától, viszont manapság a bevizsgáltatást is érdemes átgondolni, hiszen nagyon magas áron lehet elérni ezt a szolgáltatást, és többnyire az átfutási ideje sem rövid…

A második kategória nálam a oncard lapokból a Score Board pecséttel ellátott lapok, melyekből sok előkerült az utóbbi időkben, és nagyon sok bár eredetinek tűnik, de hamis. Egy külön cikket megérne a SB útja, de a lényeg, hogy mostmár sok szakmai fórum foglalkozik azzal, hogy ha lehetőség van rá, akkor kerülje mindenki ezeket a lapokat, mert nagyon megszaporodtak a hamisítványok, amik SB pecsét mögé rejtőznek, ez esetben is a bevizsgálás lehet a megbizonyosodás útja…

A harmadik csoportja a csomagból kihúzható vagy redemption lap visszaküldése után megkapott oncard aláírt kártyák. Ezek azok a lapok, melyeket a kiadók garanciájával láttak el, hogy a játékos dedikálta őket. Ez a legdrágább kategória az aláírt lapok piacán, bár a “betétes” lapok sem maradnak el sokkal tőlük. Természetesen minden hivatalos kiadónál hasonlóan nézett ki a menete, de a képen a Panini America oncard lapjainak aláírásáról láthattok fotókat.

Amennyiben úgy érzed, hogy valami kimaradt, akkor a hozzászólásban oszd meg velünk, vagy töltsd fel képen a Te kedvenc aláírt lapodat.

Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.

Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Egy tetoválóművész és egy nyomdaipari szakember – avagy a Black Lab csapata
Next post Vajon mit rejt? Box Break, vélemény +VIDEÓ (!)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Visszajelzés
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] hónap végén is az aláírt lapokról írtam, csak kicsit más megközelítésben… azt az írást itt érheted el. Most azonban kicsit könnyebb, bár tény, hogy dühítőbb téma van […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x