A Topps cég kezdte meg ezt az úgynevezett digitális kártya gyártást, bár hiba lenne ezt a koncepciót csak digitális kártyaként kezelni – hasonlóval még a mai napig próbálkozik 1-2 cég – de valahogy a piacon nem találta meg a helyét hiszen szerintem éppen azt a vonzerejét veszíti el, mely miatt sokan gyűjtik, hogy kézbe foghassa az áhított lapot, illetve a bontás örömétől is megfosztotta a vásárlót ez a koncepció, de más lehetőségeket tartalmazott ami izgalmassá tette… Illetve egy dologban még teljesen a piaci trendekkel ment szembe, ami ugyan gyűjtő barát volt, de a lapok ára pont ezért alacsony maradt… ez az utóbb említett különlegesség pedig az volt, hogy minél népszerűbb volt egy játékos, annál többet adtak ki belőle, a kevésbé népszerű játékosok lapjaiból kevesebb darab készült, ez főleg az első szériáknál volt nagyon látható, de vizsgáljuk meg miért volt ez így…
A Topps 2000-ben megnyitotta azt a lehetőséget a gyűjtőinek (az e-bay-el együttműködve, és akkor itt van az “e” betűcske magyarázata is), mely abszolút eltért a piacon bevált és megszokott értékesítési formától (a rossz nyelvek szerint a forgalmazókat, és a kereskedőket akarták kikerülni, hogy direkt kapcsolatban lehessenek a gyűjtőikkel). A cég négy mondatban vázolta, hogy mi is az az eTopps…
- Vásárolj limitált kiadású kártyákat közvetlenül a Topps-tól.
- Csak azokat a játékosokat válaszd ki, akit szeretnél.
- Minden héten új lapok állnak rendelkezésre (hetente frissült az adott évad checklist-je, mert a regisztrált tagok jelezhették, hogy ki kerüljön bele a sorba, így az adott időszak legnépszerűbbjei jelen voltak benne).
- A kártyákat a Topps tárolja Önnek (hazaszállítás lehetséges).
Ezeket a lapokat mint említettem nem lehetett fizikálisan kapni dobozban, kizárólag az eTopps oldalon lehetett megvenni virtuálisan (majd később lehetett hazarendelni az adott lapot, miután legyártották őket). 2001-től adtak ki kosaras kártyákat, előtte már 1 évet tesztelték az NFL kártyák piacán. Volt egy “Test Run” széria még az év elején azzal indult a kosárlabda piac, melyben 9 kártya kapott szerepet, mondjuk úgy, hogy húzó név nélkül.
2001-ben lépésenként jelent meg a 72 lapból álló széria, melyet elsőnek neveznek. Igényes és exkluzív kinézete volt a lapoknak. Főleg azzal, hogy minden lap számozott volt, mindet egyedileg tokba rakták, és Topps hologramos zármatricával látták el. 8 szezonon át tartó próbálkozás után 2008-ban adták ki az utolsó eTOPPS szériát kosárlabdából. Bár voltak egyéb funkciók is a regisztrált tagoknak, azok sem hozták meg az átütő sikert. Ilyen volt a saját kártya kreálása az adott évadhoz tartozó template-ek segítségével…
Vannak akik szerették, de a piac soha nem fogadta be, ezt kijelenthetjük. Már korábban említettem, hogy szerintem több élvezeti faktortól is megfosztotta a gyűjtőket (a keresgélés, a bontás, stb.), szerintem ezért sem volt nyerő, bár az is igaz, hogy a felesleges lapoktól meg, megóvta a vevőket, mert itt tényleg csak azt kaptad, amire szükséged volt. Az vitathatatlan, hogy különleges lapokat adtak ki ezekben a sorozatokban.
Az elhibázott döntésnek tűnt, hogy a Topps saját magának kreált versenytársat, mert a Topps Pristine kiadás hasonlóan letisztult de fizikálisan is kapható kiadvány volt, és szerette is a piac. Mivel az eTopps esetében a kosárlabdás koncepciót 2008-ban fel is függesztették. 2012-ben bejelentették hogy több lapot nem gyártanak le ezen rendszerben, de a meglévő lapokat még értékesítik.
Összesen 515 eTopps lap jelent meg kosárlabda témakörben. A 2003-ban kiadott LeBron James RC lapjából csinálták a legtöbbet, amelyből 10000 db került piacra. Mégis ez az egyik legértékesebb lap amit valaha ez a közös brand kiadott. Bevizsgálás nélkül 80-120$ körül mozog az ára. Jó bevizsgálással pedig 1000$ felett. Topp bevizsgálással (melyekből azért sok akad a piacon, hiszen eredetileg is tokban küldték a vevőhöz a lapot): PSA10 4000$ felett, BGS10 5000$ felett talált gazdára.
2001-ben 72 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2002-ben 78 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2003-ban 78 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2004-ben 77 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2005-ben 60 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2005-ben volt egy Basketball Classics külön 23 darabos szett – Checklist ITT
2005-ben volt egy Basketball Playoff sor is, ami 8+1 lapból állt (8-at 2005-ben és 1-et 2006-ban dobtak piacra) – Checklist ITT
2006-ban 42 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2007-ben 44 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
2008-ban 32 lapot adtak ki a sorozatban – Checklist ITT
Nem tudom, hogy működik-e még a megrendelés az oldalon (tippem szerint már nem), de 2019 óta már az oldal sem nagyon frissült (https://www.etopps.com/). Személy szerint sajnálom, és azt gondolom, hogy üde színfoltja volt a hobbinak. Nem mellesleg az egyetlen olyan sor, melyet tényleg a gyűjtők szabhattak meg, hogy valóban kik legyenek benne (persze bizonyos korlátokkal). Aztán előrendelhették, ennek függvényében derült ki, hogy mennyit is fognak legyártani az adott lapból, majd 1 hétig lehetett kapni az adott lapot. Ma már nagyon is vevő lennék egy ilyen rendszerre, de szerintem megelőzte a korát. Akkoriban még mindenki bontogatta a dobozokat, és teljesen más volt a gyűjtői szemlélet.
Neked van eTopps lapod? Ismered-e ezt a kiadványt egyáltalán? Mit gondolsz tagja lennél egy ilyen oldalnak, ha ma létezne ilyen elképzelés?
Azért az is hozzátartozik, hogy ez a kitérés mindkét cég történetében, maximum egy bekezdés lenne… pedig annál sokkal nagyobb fantázia és lehetőség volt benne…
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com
[…] Topps NOW elképzelés alapja hasonló mint az e-Topps kiadványé volt az ezredfordulón. Summázva annyi, hogy csak annyi lapot gyártanak le, amennyit a rajongóik […]