Folytatnám a tegnap elkezdett, Hobbink útja sorozatot a ll. résszel, mely szenvedélyünk emberi oldalait taglalná. Tegnap a kosárkártyák 80 évvel ezelőtti megjelenésétől napjainkig való szakaszait foglalta össze, igaz hely hiányában nem a legnagyobb részletességgel de a fontosabb szakaszok és történések szerepeltek.
Mai részben a Hobbi a gyűjtés emberi oldalait, vetületeit, kérdéseit boncolgatnám….
Amikor 1994-ben megláttam unokaöcsémnél egy kosaras kártyát (azt hiszem 1994-es Ultra volt) egyből megtetszett. Megtetszett a színe a csillogása a kidolgozása az illata…! és hogy ezek értéket, manit, forintot, dollárt érnek, az tovább lökött e szerelem útján…. Az pedig hogy amerikai, USA termék volt, különösen tetszett. Régi vágású ember vagyok, ki a Kádár rendszerben nőtt fel és volt még fiatal és emlékszem az ecseri piacon vett első LEE farmeremre 1975-ben, vagy serdülő korom első amerikai rágójára, aminek papírját évekig őriztem egy könyvben és időnként elővettem,nosztalgiából. Úgy hogy a mi korosztályunknak Amerika a lehetőségek az álmok a minőség szintjét jelentette. Ezért hát a – basketball cards-al – történő találkozás a mai napig végig kíséri életemet. De Amerika jelképei a szabadság a fiatalkoromban olvasott indián könyvek, az amerikai bőrüléses autók mind mind azon irányba tereltek hogy a vidám barakknál léteznek még jobb helyek is…
De vissza a kártyákhoz! Egy új hobbis vajon, mi alapján dönt? Kit, mit gyűjtsön? Mennyit áldozzon hobbijára? Megannyi kérdés…
Kit,mit…? Aki tetszik. Akinek játéka elvarázsol vagy csak szimpatikus. Lehet az 25-dik common vagy akár Jordan is. Jordannak is vannak kispénzű, elérhető lapjai. Viszont itt meg kell hogy álljunk…!
S mi lesz,ha megunom vagy mindenképp meg kell válni tőlük, mert az élet dobókockája nem 6-ost dobott!? Ha 25-dik common játékost gyűjtöttél, nehéz lesz eladni is, nem hogy reális árban. Miért? Mert nem keresett, mert a piac alacsony árra kalibrálta be, stb. Úgy hogy erre mindenképp gondolj ha nem sztár játékost kezdesz gyűjteni. Láttam már 25 év alatt egy pár szép gyűjteményt eladó sorban és hát nem a legvalószínűbb hogy egyben el is megy… Általában a legjobb, legritkább lapokat elviszik de az alacsony értékű lapok, base lapok nem igen kellenek senkinek.
S mi van ha Jordan? Vagy netán mondjuk Iverson? Jó játékos lapjai jobban kelnek a piacon is. Ez a hobbi 43-dik szabálya. Viszont itt két fontos tényező még “bejátszik”! Az egyik az ár a másik a lapok állapota. Hányszor láttunk ritka lapot, rongyokban….! Sajna. A kártyák állapota jelentősen kihat az értékükre is. 44-dik aranyszabály. Azt viszont mindenkinek magában kell eldöntenie hogy játékost, csapatot, sorokat vagy más elvén, mit is gyűjt? Mennyire vagy eltökélt, mennyire erős a szenvedélyed? Mennyire vagy kitartó? Vajon, ismered e gátjaidat, fékjeidet…? Családod mennyire segít ebben vagy teljes ellenszél? E hobbi tőkeigényes. Ezt sokan tudjuk, vagy megtudjuk, idővel. El kell döntened, mennyi az az összeg amit ..normális.. életvitel és az általad beáldozott anyagiak nem terhelik meg mindennapi életedet és nem borítják fel a családi békét! Mert ez is egy szenvedély. Mint a szerelem vagy a kaparós sorjegy… Úgy hogy tisztában kell lenni a határaiddal. A realitás a tisztán látás, testvére. Ha rendelkezel vele,csak segít. Minden helyzetben.
Játékos, csapat vagy sorok? Ezt neked kell eldönteni. De bizonyos játékosok bizonyos sorokban, hiányoznak. Tehát mondjuk Grant Hill nem található meg minden insert sorban de a maiak közül is igaz ez. Én például ezért nem gyűjtöttem 1 valakit, mert ha tetszett egy sor de lehet hogy nem volt közte a kedvenc játékosom. Aztán 46-dik aranyszabály: Nem tudsz minden lapját megszerezni, kedvenc játékosodnak! Miért is? Mert nincs a lapja a piacon, mert ritka, mert.. nincs annyi pénzed. Ezzel számolj….
Gyűjtés vagy üzlet? Ma már szinte elválaszthatatlan. Vagy akár, mindkettő. Az. Értés szó ám itt a siker kulcsa is. Azért itt is álljunk meg egy picit: Vannak gyűjtők,kiknek a lapok megszerzése és megléte fontosabb annál, mint hogy …mennyit is ér. Hosszútávú gyűjtésnél fontosabb a hiányzó lapok megszerzése, mint az aktuális piaci ár, mozgás követése. Furcsának tűnhet e kijelentésem de ismerek nem egy “elvakult” gyűjtőt de általam csak a Tisztelet a legmegfelelőbb szó, elismerésem jeléül…! Hogy nem görbül meg, nem adja be derekát, nem áll rá üzletelgetni, mert most ez a divat, szóval le a kalappal egyre fogyó hobbi társaim előtt..!! Alapvetően a hobbi tiszta esszenciája ez,bár egyre fogyóban vannak…
Vásárlás,csere,break,razz….? Amelyik neked szimpatikus. Csak ismeretlenül ne ugorj bele. S hogy a siker érdekében túl lősz határaidon! Ez sem nyerő hosszútávon. Főleg anyagiakban. Ez drága Hobbi…..! Én megmondtam.
Szóval,csak egészséges és normális mértékben! Minden héten látunk bukott és döglött varjút a hobbi karóin!
S még valami: A tapasztalat megszerzése e hobbiban,elengedhetetlen. Tanulj, olvass,láss minden nap! Hogy felismerd az adott kártyát,hogy be tudd kalibrálni értékét, hogy felismerd ha egy lap hamis, ha sérültes, s ha tökéletes…azt is.
Ez a Hobbi gyönyörű. Rengeteg pluszt ad neked, örömmel tölt el. Sikerélményt ad és tanulsz is belőle…. Hogy például, Indiana-t nem Indiában keressük és hogy Chicago és a Bika összefonódása csak sikereket eredményezett az NBA-ban. Anno.
Sziasztok!
Ilyen és ehhez hasonló tartalmak hamarosan már csak a https://collectors-cave.com/ ingyenes applikációnkban érhetőek majd el. Ne maradj le róla, regisztrálj mihamarabb…
#TheCollectorsBest
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor ne felejts el ajánlani minket azoknak, akik a hobbiban érdekeltek, de még nem tudnak mindent. A like-ok, osztogatások, vélemények és a felületeink követése minimális erőfeszítés neked, nekünk viszont jó visszajelzés.
www.thecollectorsbest.com hírek, információk, ötlettár, tudástár és oktatás… a gyűjtői közösségek szakportálja… hogy kezdőként is sikeres lehess…
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
Videa: The Collector’s Best
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com