A 2014-ben picra dobott eredeti angol nyelvű Roland Lazenby könyv kendőzetlenül ír Michael Jordan életéről. Ez is lehet az oka annak, hogy gyorsan best seller lett. 2020 decemberéig kellett várni, hogy magyar nyelven is megjelenjen, azóta azonban már itthon is sokakat meghódított. Nálam most került terítékre, és mivel szoktam ilyeneket írni, most ezzel a könyvvel kapcsolatosan is írok nektek egy kis összegzőt.
Szuperül van felépítve a könyv történetvezetése. Az elején bepillantást nyerhetünk a Jordan felmenői és az Amerikában élő feketék mindennapjaiba. 1891-ben indul a történet, Észak-Karolina államban. Végig kísérhettük az egész családfáját, dédapjától, egészen a kis Michael 1963-as brooklyni születéséig, amire azért is volt szükség, hiszen így értelmet kapott egy-két jellemvonása. Annak ellenére, hogy az 1990-es évek eleje óta szemléltem a pályafutását, és sok mindent már tudtam róla, azért nekem is bőven hozott új infókat a 670 oldalas könyv.
Erős vonal a könyvben Deloris Jordan (a sztár édesanyja) szerepe, aki Michael elmondása alapján is minden nap tanít neki valamit, és még mindig vigyáz rá… Illetve szuper kitekintések (magyarázatok) voltak a könyvben egy-egy szereplőről, akik Jordan akkori sztorijában szerepet játszottak.
Olvashattam arról, hogy korai éveiben, hogyan ismerkedett meg a kosárlabdával, és miért is imádott annyira 1-1ezni… Milyen viszontagságok kísérték végig középiskolai éveit, és hogy magassága miatt ki is maradt elsőévesként a Laney High csapatából, meg hogy a baseball is mennyire érdekelte… 23-as mezszámát is ott kapta meg, másodévesként, amit előtte az éppen végzős (regionális válogatott) James Beauty adott le.
“Mr. Gibbons, mit kell tennem ahhoz, hogy jobb játékos lehessek?”
Michael Jordan (Bob Gibbons középiskolai játékosmegfigyelőhöz intézett kérdése 1979-ben)
Megtudhattam, hogy a UNC-t (University of North Carolina az az egyetem ahol Michael Jordan ismertté vált) utálta, mielőtt odakerült, hiszen az állami rivális NC State csapatainak drukkolt már gyermekkorában is (ennek is olvasható a háttértörténete). Mégis a Dean Smith nevével fémjelzett egyetem lett a második otthona, és saját bevallása szerint Dean-t a második apjának tekintette, annak ellenére, hogy hihetetlenül korlátozva érezte magát a kötött és sémákra épülő UNC játékrendszerben.
Elő került természetesen a Nike és a Jordan története, mely mára már a saját brand kialakulásához vezetett, minden egyes kis részletével, és hullámvölgyével, kihívásával együtt. Megtudhattam azt is, hogy a Nike időszak előtt, az egyetemen Converse cipőben játszott, mégis inkább az Adidast szerette jobban, mert az volt a legkényelmesebb, és csak a meccsekre húzta fel a babakék-fehér Converse egyen cipőket.
A Nike szerződés miatti “kiközösítése” is, téma lett, illetve Sonny Vaccaro neve is bőven kapott szerepet a könyvben. Ő volt az a fickó, aki meggyőzte a Nike akkori tulajdonosait, hogy érdemes egy lapra feltenni mindent, és Michael Jordan-re építeni.
Chicago Bulls-hoz kerülése és ahogy lépésenként hódította meg a médiát és reformálta át a ligát. Kiderült, hogy mekkora szerepe volt abban, hogy milyen csapat épüljön köré (szinte mindenbe bele akart szólni, de nem engedték sokszor), és sok konfliktusa volt emiatt a csapat tulajdonosával Jerry Reinsdorf-fal. Hogyan alakult ki az edzőivel a kapcsolat, és hogyan ért fel a csúcsra Phil Jacksonnal és Scottie Pippennel karöltve. Háromszor és még háromszor…
Hullám hegyek és völgyek vannak a könyvben. A családi viszályai, melyekbe kevesen láthattak bele, és a sikertelen vállalkozások, melyek zöme az apja nevéhez köthető. Az első visszavonulása, apja halála, és a korántsem sikeres baseball karrierje, melyet ő mégis boldogan élt meg. Folyamatos játékszenvedélye (mely inkább a versengési vágyának kiélése volt). Aztán a Space Jam és a visszatérés… A második hármas széria, és a Bulls szétesése. Az útkeresése, háttér folyamatai a Washingtoni kitérő, és az ottani “levezetése”. Klubtulajdonosi megindulása…
Szó esett a 2009 HOF avatásának monológjáról (amiben tényleg voltak fura részek, de összességében nem volt annyira rossz, mint amennyire a “szakértők” lehúzták), illetve természetesen magánéleti vonal is volt a könyvben melyben Juanita Venoy (ex felesége, akivel 17 évig voltak házasok) és jelenlegi feleségének Yvette Prieto szerepe. Nem szeretnék, nem is tudnék és nem is fogok minden sztorit leírni a könyvből, mindösszesen szerettem volna leírni nektek, hogy ez a könyv nagy hatással volt rám, és ajánlani tudom mindenkinek, aki szeretne egy kicsit is belelátni ennek a sportikonnak az életébe. Hihetetlen versenyszelleme és elhivatottsága átvitte minden hullámvölgyön, és ezért is lett az, aki.
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com