Hulk személyét legtöbben ismeritek. Tudjátok, az a zöld, nagydarab lény, aki nem túl kedves… Ebből a „zöld” jellemzőjére asszociálva hozták a köztudatba a „Hulking” kifejezést, amely jellemzően az 1996-98 között gyártott Finest és Chrome lapokat érinti felületileg (néhány Bowmans-t is érint).
A Topps mikor szembesült a hibával „Hulk-error”-nak nevezte el (némi humorral és iróniával), mivel állást kellet foglalni abban a témában amiben több gyűjtő is panasszal fordult hozzájuk, mégpedig, hogy zöldülnek a lapok. A gyűjtői szleng alakította át ezt az elnevezést „Hulking”-ra.
Azt a folyamatot nevették el így, amikor a lap egyszerűen bezöldül (Hulkosodik)… Ez azért veszélyes, mert egyrészt az adott kártya értékét nagyban befolyásolja, másrészt esztétikai szempontból sem túl szép látvány, legalább is szerintem.
![](https://www.thecollectorsbest.com/wp-content/uploads/2022/01/James-Worthy-sima-foltos_TCB-1024x730.jpg)
Folyamatosan kutatják, hogy miként küszöbölhető ki ez a jelenség, hiszen bevizsgált lapok esetében is többször előfordul (bevizsgáláskor normál állapotú lap, utólag zöldül be)… Arról nem is beszélek, hogy ez pont Kobe Topps Chrome RC-jét és Finest RC-jét is érintheti. Meg persze több nagyobb értékű Jordan lapot is, de nem csak a kosárlabda kártyák piacára korlátozódik.
Ez a folyamat sokakból érdeklődést váltott ki, és sokan tudni vélik az igazságot. A kísérletek teljes mértékben ellentétes következtetésekre fut folyamatosan. Egyre több olyan jelzés van, hogy egy gyűjteményen belül, a tárolási viszontagságok azonossága mellett van lap ami zöldült, van ami foltos lett (helyenként bezöldült), és van aminek semmi baja sem lett. Ahol megjelenik a zöldülés ott sem biztos, hogy teljesen végbemegy, viszont a zöld területek soha nem állíthatóak vissza eredeti állapotba.
Vetődhet fel az a kérdés, hogy: valóban mindegyik korai Finest/Chrome lap így fog járni? Mert ha igen, akkor igencsak kockázatos ebből az időszakból befektetési lapokat vásárolni. Hiszen abban mindenki egyetért, hogy a zöldülés csökkenti az értéket, az arányokban megoszlanak a vélemények. Ha viszont nem mind, akkor az újabb kérdést vet fel. Mi alapján különböztethető meg az a lap ami zöldülni fog (még ha eddig mondjuk nem jött ki), és melyik az amelyik nem?
![](https://www.thecollectorsbest.com/wp-content/uploads/2022/01/Shaq-Kobe-Jordan_hulking_TCB-1024x478.jpg)
Voltak akik a nyomdatechnológiát mondták megoldásnak, hogy vannak olyan lapok (a gyártási folyamat közepéről) amik sosem fognak bezöldülni. Viszont a folyamat elején és végén lévő lapok idővel mind zöldek lesznek… erre sem cáfolat sem megerősítés nem érkezett utána.
Az egyik legmeggyőzőbb magyarázat arra mutat vissza, hogy: „A hatás annak köszönhető, hogy a polimer bevonat az UV fény hatására idővel lebomlik”. Tehát amit régóta tudunk, az erős napfény nem barátja a sportkártyának… Ezt több gyűjtő megerősítette, akik teljes gyűjteményeket tartottak foltosodás / zöldülés mentesen. A páratartalom jelentőségében is megegyeztek ezek a gyűjtők.
Tehát vigyázzatok az ebből a korszakból származó Finest/Chrome meglévő lapjaitokra, mert könnyen a Hulking folyamat áldozatává válhattok…
Kérdés, hogy Titeket érdekelne? Mennyire érintene? Tetszik/nem tetszik, vagy netán nem is foglalkoztok vele?
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy a további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
www.thecollectorsbest.com hírek, információk, ötlettár, tudástár és oktatás… a gyűjtői közösségek szakportálja… hogy kezdőként is sikeres lehess…
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com