Többször merülnek fel irányomba kérdések egy-egy kiadvánnyal kapcsolatban:
– Mit várható az adott doboztól? Megéri ez?
– Mit lehet kifogni belőle, milyen verziói változatai vannak a kiadványnak?
– Érdemes-e megvenni egy-egy dobozt, ha lehetőség nyílik rá?
Azt gondolom, dobozt nyitni jó, és élmény, mai helyzetben szinte kiváltság. Mostanában viszont azt látom amikor valaki 1-1 doboz bontására adja a fejét, és esetleg szomorúan konstatálja a végén, hogy egy névtelen aláírt lapot húzott, vagy éppen csak 1-2 számozott volt benne, esetleg egy semmire sem használható mezdarabos, és alapvetően ez rossz szájízt kölcsönöz.
Az én hozzáállásomat többen ismeritek. Én alapvetően a magam szórakoztatására bontok dobozokat, és sosem úgy állok hozzá, hogy én nyerni szeretnék belőle. Legnagyobb boldogságot az okozz, ha olyat húzok, ami a gyűjteményembe bekerülhet, lehet az akár egy alap kártya is…
Nem tudom mikor billenhetett át, valószínűleg amikor ennyire elszálltak az árak. Most az első részben szeretnélek elkalauzolni titeket abba az időszakba, amikor még úgy örültünk egy mezdarabos lapnak, mint majom a farkának, és az aláírtak ritkák voltak mint a fehér holló… Meg hát nem is dobozonként, hanem akkoriban csomagonként bontogattam, bár voltak akkor is, akik dobozokat nyitottak.
1999-00 Metal. A Fleer/Skybox kiadó gondozásában megjelent lapokat a piac nagyon jól fogadta évről évre, hiszen 1995-óta már egész rajongótábora alakult ki ennek a kiadványnak. Alapvetően 28 csomag volt egy dobozban és csomagonként 10 lap (hobby doboz). Elérhető volt 20, 12 és 6 dobozos case is.
1 dobozban átlagosan (ami 280 lapot tartalmazott) a következő biztos elemek voltak:
– 14 RC lap
– 7 Rivaliers inzert
– 7 Platinum Portraits inzert
– 3-4 Vince Carter scrapbook inzert
– 1 Scoring Magnets inzert
– 1 Heavy Metal inzert
– és durván 246 base lap (volt az emeralds verzió ami sztárok esetén max. 7 lap/doboz, RC esetében max. 4 lap/doboz)…
Átlagosan 3,5 dobozonként (96 csomagonként) találhattál egy aláírt lapot… és közel 13 dobozt (360 csomagonként) volt esélyed egy Genuine Coverage nevezetű mezdarabos lapra…
Az RC előfordulás miatt nem jöhetett ki egy egész alapsor 1 dobozból. RC nélküli 150 darabos alapsor viszont simán kigyűjthető volt. És most tekintsünk rá az előfordulási arányokra: Base lapok (1-150); RC lapok (151-180) 1:2; Emerald 1:4; Emerald RC 1:8; Vince Carter Scrapbook 1:8; Genuine Coverage (a mezdarabos) 1:360; Heavy Metal 1:20; Platinum Portraits 1:4; Rivalries 1:4; Scoring Magnets 1:20; Skybox Autographics 1:96
Az akkor húzható aláírt lapok között is voltak olcsóbbak, és drágábbak egyaránt. Ettől függetlenül csodájára jártunk az aláírt lapoknak, sőt e-bay meg külföldi rendelgetések sem voltak. 1-1 kivételes környezetben lévő gyűjtőtársunknak megadatott, hogy Amerikából kaphasson pakkokat… Fura világ volt? Talán igen, de mi akkor úgy szerettük…
Találtam egy 2020-as videót, ami ugyan nem a mi bontásunk (bár narráltam nektek, ilyet sem csináltam eddig), de tökéletesen látható benne a lényeg. Ez egy 10+2 pakkos minibox volt, ami ugyan nem nagyon, de túlteljesítette az elvárást, ráadásul a bontónak a gyűjteménye két szép lappal is gyarapodott.
Ennek fényében érdemes átgondolni a mai lehetőségeket. Manapság már mindenkinek lehet a kedvencétől aláírt lapja, mezdarabos kártyája, kis túlzással, amennyit szeretne.
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com