A REFRACTOR kártya egy olyan variáció amely fényvisszaverő bevonattal rendelkezik és szivárvány színben pompázik, ha egy bizonyos szögben éri a fény. 1993-ig kell visszamenni az időben, ha az elsőt keressük. Abban a korban amikor az alapkártyákból túlkínálat volt, és a gyűjtők valami újat kerestek, pont akkor lépett a piacra a Topps ezzel a változtatással, ami egyből elkapta a gyűjtők figyelmét és ezzel a szeretetét. A Topps fejlesztette ki és nevezte el Refractor-nak. Az első szériában nem, de később jelezték a beazonosíthatóság végett egy „R” betűvel a lap hátulján, általában a lap sorszáma körül. Idővel a „R” betűt a „REFRACTOR” felirat váltotta fel. A Baseball lapok után az 1993-94 Finest sorban (természetesen az is Topps kiadvány volt) a kosárlabda kártyák között is felbukkantak az első Refractor-ok, és ott is taroltak a gyűjtők körében.
Még mielőtt felmerülne bárkiben, válaszolok. Igen, itt indultak a szivárványok, de várjátok ki, ezt is leírom. A Panini komoly ihleteket merített a Topps Chrome, Bowman’s Chrome és Finest vonalról.
Viszont kérdés, hogy a sima refractor-tól hogyan jutottunk el a teljes szivárványokig? Rövid válasz, hogy sorozatos kísérletezéssel, és piacelemzésekkel. A sima Refit (mert így mondják, ha rövidítik és nem rifi…) követően piacra került 1996-ben az úgynevezett „embossed refractor”. Aztán elkezdődtek a színezések, melyek kiadásonként és típusonként folyamatosan változtak (nem volt mindegyik kiadványban minden szín, de nem találtam leírható ritmust, így azt gondolom, hogy nem volt benne felismerhető logika). Sűrűn fordultak elő az arany, a kék, piros, narancssárga, zöld és fekete. Ritkábbak voltak fellelhetőek a rózsaszín, a lila és a fehér.
A különböző színvariációk mellett egy úgynevezett „Xfractor” vagy „X-fractor” (mind a kettő verziót használták). Ezek amolyan jellegzetesen négyzethálós hatást adtak a képeknek, később ezeket is színezgették, meg die-cut verziók is láttak napvilágot. A Bowman sorok legritkább refraktora az úgy nevezett „Atomic Refractor” volt, melyet 1996-tól vezették be. Ezek négyszer voltak ritkábbak mint a sima refraktorok, meg hát másként is néztek ki. Tehát ha a simák 400-ig voltak számozva, akkor az atomic csak 100-ig.
Mindent egybevéve a legritkább Refractor változat a SuperFractor volt, ami az 1/1-et takarta (régebben néha 01/01 vagy 001/001 vagy One-of-One feliratokat is nyomtak egyes kártyákra). Azonban ezt is lehetett tovább spilázni… White SuperFractors, Bordered SuperFractors és Die-cut SuperFractors szintén 1/1 volt, mégis tovább színesítette a szivárványokat…
A sorozatos piacelemzések megmutatták, hogy melyik kiadások voltak népszerűek, és melyik irányok lettek zsákutcák. Több piacon (NBA, NFL, NBL és az NHL) is futtatták a teszteket, így kerültek elő a Blue Wave Refractors (illetve egyéb színekre is kiterjedt később), Sepia Refractors, Prism Refractors, Mosaic Refractors, és a Pulsar Refractors. A legnagyobb csalódást a Pigskin Refractor váltotta ki a gyűjtőkből, amely így csak a 2009-es NFL Topps Finest-ben jelent meg.
A gyűjtői szivárványok mutatóssága mellett voltak speciális célokat megcélzó Refi kiadványok is. Ilyenek voltak a teljesség igénye nélkül, például a Camo refractor-ok, amelyeket az amerikai fegyveres erők tiszteletére adtak ki, és a BCA rózsaszín refractorokat, amelyeket a mellrákkal kapcsolatos kampány részeként dobtak a piacra. A ’90-es évek végén a refractor szivárványok átvették a legtöbb gyűjtemény fő vonalát, és az emberek törekedtek arra, hogy a kedvenc játékosukból meglegyen a legtöbb kiadott szín/variáció. Ami, jegyezzük meg, bizonyos mértékig, csodálatosan is tudott kinézni. Egy gyűjtői felmérés során kiderült, hogy a refractor verziók közül a legtöbben az arany verziót szerették, melynek a tudatalatti jelentését talán nem is kell magyarázni (gazdagság, tulajdon, fényűzés, luxus stb.), és többnyire abban az időben ez 50-ig volt számozva, így abba kategóriába tartozott, ami szinte mindenki számára elérhető volt. Elég ritka volt ahhoz, hogy nagyobb értéke legyen, de elegendő darabszám van a piacon belőle, hogy ne legyen lehetetlen megtalálni.
Mivel a „Refractor” kifejezés a The Topps Company, Inc. bejegyzett védjegye, így a többi kártyákat kiadó gyártócég nem tudta használni a „Refractor” jelölést, bár lett volna rá igény, hiszen a Topps sikerein felbuzdulva a gyártási folyamatokat többen másolni kezdték. A Press Pass cég „Reflektors” néven keresztelte el. A Panini piacra dobta a „Prizms” és a „Holo” megnevezést, míg a Leaf a „Mirrors” megjelölést használta. A Fleer Force kiadványokban „Forcefield” volt a megnevezés, bár az kicsit másfajta fóliázást takart.
A Topps refractorai uralták a figyelmet a hobbin belül – a Leaf próbálkozott, de a licenszproblémák miatt kevésbé voltak népszerűek – mígnem egy napon a Panini betette a lábát az amerikai sportkártya piacra, és a kizárólagos jogok felvásárlásával hamar uralkodóvá vált.
2012-13-ban adta ki a Panini az első Prizm dobozát az NBA kártyák között, mely ütötte a Topps Chrome kiadványok vonalát… Átütő sikere volt, annak ellenére, hogy a marketing stáb nem nagyon agyalt a szorzós verziók elnevezésén és odabiggyesztette, hogy „Prizms”, ez csak egy „s” karakterrel tért el a kiadvány nevétől. Mára már ez az „s” is eltűnt. Ebben az évben a sima chrome lapok mellett volt három prizms változat. A Prizms (amit később silver névvel láttak el), a Green Prizms és a Gold Prizms (/10). Ez a kiadvány abszolút hajazott a gyűjtők által megszokott klasszikus refractor-okra.
Még a következő években is aránylag gyűjthető mennyisége volt a Prizm szivárvány lapoknak, ám az elmúlt években (a véleményem szerint) már túlfuttatta a dolgot a Panini, és évről évre nő a színek száma… vajon meddig?
2012-13 Panini Prizm 1+3 variáció | 2013-14 Panini Prizm 1+12 variáció | 2014-15 Panini Prizm 1+17 variáció | 2015-16 Panini Prizm 1+13 variáció | 2016-17 Panini Prizm 1+13 variáció | 2017-18 Panini Prizm 1+25 variáció | 2018-19 Panini Prizm 1+37 variáció | 2019-20 Panini Prizm 1+39 variáció | 2020-21 Panini Prizm 1+51 variáció | 2021-22 Panini Prizm 1+ ?
Maradt egy erős rajongói bázisa, de sok klasszikus gyűjtő nem tudja vagy már nem akarja követni a számtalan variációt. Ráadásul a kihúzási/felbukkanási rátáját csökkenti az is az egyes variációknak, hogy a különböző kiadású dobozok (hobby, blaster, hanger, winter stb.) különböző prizm fajtákat tartalmaznak… A 2020-21-es szériában 52 variációja van egy kártyának az alaplappal együtt (amiből 4db one-fo-one)… Szerintetek ez még gyűjthető?
Itt tartunk ma, és még ki tudja, merre fog tovább fejlődni a piac. Az RC lapok Silver Prizm verziói legalább annyira menőek, és utalják a piacot, mint régebben az RC lapok Topps Chrome Refractor változatai.
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com