Rajzolt kártyák…

Valamiért, mióta gyűjtöm a kártyákat, tetszettek azok a kártyák, melyek amolyan rajzolt hatásúak voltak… Aztán jöttek a tényleges műalkotások is.

27 0
Read Time:3 Minute, 27 Second

Nem kevés évet kell visszalapoznunk, hogy az elsőig elérjünk. A mai gyűjtők nagyon el sem tudják képzelni, hogy egy-egy kiadvány csak alapsorból állt, és az úgynevezett subsett sorok (az alapsoron belüli külön sor, mely legtöbbször kinézetben eltérnek az alap kártyáktól, de a sorszámuk folytatólagos) jelentettek különlegességeket. Illetve legtöbbször első és második szériás kiadványokból álltak a kiadott gyűjthető lapok. Az első szériás lapok szeptemberben jelentek meg, és még az előző évadra építettek (tehát az átigazolt játékosok még az előző szezon beli csapatuk mezében voltak, illetve az előző éves díjazottakat is itt tüntették fel), illetve néha már itt hozták az RC lapokat is. A második széria rendszerint az All Star gála után került kiadásra.

1990-91-et írunk. A kiadók, és a gyűjtők is keresik az újdonságokat, és egy Michael Jordan nevezetű játékos éppen a NIKE szerződésével, meg a kibontakozásával “sokkolja” a világot. A Detroit “Bad Boys” Pistons pedig felért a csúcsra… Nem sok kártyagyártó van akkortájt. Rendszeresek a Hoops, a Fleer, és Skybox kiadványok, de azok is többnyire elég egysíkúak. Próbálkoznak subsett megjelenésekkel a kiadók, de ekkor még ez is eléggé ritka.

A Hoops mer nagyot lépni, és piacra dobja alapsorának egyik “új szemléletű” kísérleti belső sorát, mely nem a megszokott fotókra, hanem rajzokra épít. 1990-91 Hopps #355-#381-ig (első szériás, hiszen a sor első 440 lapja került az első szériába). Minden a ligában szereplő csapat 1-1 sztárjáról, rajzolt kártyát tettek bele. Ezek a lapok egyfajta alternatív checklistként voltak jelen (Team Checklists – ezelőtt ilyenkor használták a csapatlogókat), hiszen a hátulján a HOOPS sorban megtalálható, a csapathoz tartozó játékosoknak a kártyáit listázták. Mivel ez nem egy inzert sor volt (ekkor tájt még az nem volt egyáltalán), így előfordulásuk ugyanolyan esetleges volt, mint a többi lapnak az alapsorból.

Következő évben az 1991-92-es kiadásokban már a Fleer is felhasználta a rajzolt kártya különlegességét, de ők egy 6 darabos inzert sort raktak a kiadványukba, melynek előfordulása még randomizált volt az első szériás kiadványban. A Pro-Vision névre hallgató kiadvány rajzait egy Terry Smith nevű grafikusnak köszönhetjük. Vitathatatlan, hogy a korszak nagyjai kerültek rá, de kérdésként jogosan felmerülhet, hogy miért csak hat, és hol van a többi sztár, gondolok itt többek között Larry Bird, Isiah Thomas vagy John Stockton személyére…

A kilencvenes években az Upper Deck is becsatlakozott, és rendszeresen fűzött bele a soraiba hasonló elképzeléseket, mármint itt a grafikára épülő lapokra gondolok… Sőt a ’90-es évek végén rajzversenyt is hirdettek (Draw Your Own Card), melyeknek a nyertes pályaműveit az 1999-00 Upper Deck MVP kiadvány részeiként meg is jelentek. Persze a legtöbb rajz, kiről másról, mint az addigra már egyeduralkodóvá vált, Michael Jordan-ról készült. Az elképzelés jó volt, de a gyűjtői körökben lévő népszerűsége messze alul múlta az elvárást, nem is csoda látva egy-egy pályaművet… Itt a lapok hátulján a pályázóról írtak, illetve, hogy melyik kategóriában került díjazásra.

Évről-évre eltűnt, majd újra előkerült a rajzolt kártya koncepciója. A Leaf kiadó maxolta ki szerintem a témát 2014-ben, hiszen ők az eredeti grafikákat dobták piacra 1/1 lapként. Nekem ezek már igencsak bejöttek, hiszen így egy igazi, egyedi lapot, ha úgy jobban tetszik egy műalkotást (kortárs grafikus egy-egy alkotása) tudhatok magaménak.

A mai napig megtalálhatóak olyan művészek 1/1 alkotásai, melyek nem kerültek hivatalosan dobozba, de sportkártya méretűek, és tekinteném őket inkább műalkotásnak mintsem oddball kártyának. Talán a legismertebb mind közül az ACEO művész névre hallgató srác, aki tussal, filccel, festékkel és grafitceruzával is alkotott maradandót, nem kizárólag sport témakörben.

Persze a Panini sem maradhatott ki, és itt még magyar vonatkozás is előkerült. Ugyanis a méltán híres KABOOM sor első kiadását (akkor több sportágban is piacra dobtak), ami a 2013-14 Innovation Basketball sorban volt, egy magyar művész, név szerint, Németh Gyula rajzaira épült…

Neked hogy tetszenek ezek a lapok? Esetleg gyűjtöd, vagy össze is szedted valamelyiket? Mond el a véleményedet nekünk…

Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.

Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Insta mustra 4
Next post 1990-91 Hoops CollectABooks + VIDEÓ (!)
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Visszajelzés
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x