Több cikk és forrás is boncolgatja ezt a témát, az első nyilvános aláírásai óta (hiszen a különbség teljesen laikusok számára is nyilvánvaló) de én a The New York Times 2021 október 29-ei feldolgozását találtam olyannak, ahol tényleg rendesen körbejárták, így ez adta az alapot az én írásomnak is. Tegyük hozzá, hogy a legtöbb felületen csak kapargatták a felszínt, hiszen leírni egy nyilvánvaló csalást, az sem egyszerű feladat, főleg, ha talán nem is igaz.
Luka Doncic-nak úgy tűnik, nincs semmi szuper ereje, pedig a játékát látva sokáig ez volt a feltételezés. A 22 éves szlovén sztár mindent tud a labdával, amit a legnagyobbak, és ezt estéről-estére rendszeresen meg is mutatja. A teljes szupersztár státuszt két dolog zavarja csak, az egyik a gyenge idegrendszer, a másik pedig az aláírása körülötti kérdőjelek…
Sok gyűjtő úgy véli, hogy Doncic nevének elegánsabb, kifinomultabb aláírását nem ő, hanem az édesanyja prezentálta. Bár a játékosok aláírása folyamatosan fejlődik, de a kézírás-elemzés objektív nyomon követhető pontokat elemez, mégis sokak szubjektívnak tekintik.
Amikor tavaly “befagytak” a sportok, sokak észrevették a sportkártya piacot, és azt, hogy mások kártyacsomagokat bontanak a YouTube-on. A spekulánsok gyors és taroló felvásárlásba kezdtek, és kifosztották a nagy beszerzési pontok kínálatát, majd többszörös áron értékesítésbe kezdtek. A befektetők az osztályozó cégekhez öntötték a lapokat, és nem az aláírás eredetiségét, hanem a klasszikus bevizsgálást helyezték első helyre (felület, sarkak, élek és centering). A kereslet akkora lett, hogy a Professional Sports Authenticator (PSA), amely a legolcsóbb bevizsgálásnál is 150 dollárt kér egy kártya minősítéséért, átmenetileg befagyasztotta az alsóbb kategóriás bevizsgálásait, ám így sem bírják tartani a határidőket…
A gyűjtőiparba befolyt pénzből hasznot húzó cégek közül csak kevesen hajlandóak vitatni a sportolók autogramjainak eredetiségét, amelyeket kulcsfontosságú eszközként használnak a vásárlók lenyűgözésére. A gyűjtők körében a lezárt csomagokban talált dedikált kártyákat „hit”-eknek nevezik.
A szellemszerzőkről szóló pletykák időnként felröppennek, ez már többekkel kapcsolatban megtörtént, de ezen a nyáron a gyűjtőket meglepte a látszólagos hasonlóság LaMelo Ball és Miles Bridges aláírásai között. A sportkártyákat gyártó – akik amúgy az adott kártyát hitelességi tanúsítvánnyal látják el – cégek elismertek néhány olyan esetet, amikor nem az adott sportolók írták alá saját kártyáikat…
„Azt tudjuk, hogy a Panini a legtöbb autogramját postai úton szerzi meg. Így ez az egész csak egy becsületbeli/önbevallós rendszer, amivel a játékosok végletekig visszaéltek.”
mondta Adam Gellman / Sports Cards Uncensored
Doncic aláírási anomáliájával kapcsolatosan már jóval a felkapottsága előtt beszéltek. Hiszen 2019 éve elején egy Blowout Cards fórumon vetették fel a problémát. Ráadásul a történetet elindító felhasználó (hobbi körökben elismert gyűjtő, hiszen) korábban már azonosított hamis aláírásokat az 1990-es évekből, amelyek olyan jó minőségűek voltak, hogy megtévesztették még az osztályozó cégeket is…
A kártyarajongók nyomon követték Doncic aláírásának fejlődését, és azon vitatkoztak, vajon az általa személyesen használt „Luka” aláírás – amely jobbra dől, keskeny betűkkel, jelentős csúcsokkal és völgyekkel – ugyanattól a kéztől származhat-e, mint az ismert szimmetrikus, hurkos kurzív „Lulu” aláírás. (Az általánosan elfogadott Doncic-autogramok széles skálája létezik, és nem minden „Lulu” aláírás keltett gyanút, de a megkérdőjelezettek szinte egyhangúan gyanúsak voltak.)
Gyakorlatilag lehetetlen bizonyítani, hogy ki írta alá az adott kártyákat. Videós bizonyíték nélkül még a Loch Ness-i szörnyet, vagy a Nagylábú-t sem lehet leleplezni… Ez azonban nem gátolt meg néhány gyűjtőt abban, hogy feltételezze, hogy Doncic édesanyja a felelős a „Lulu” aláírásokért, amelyek vonalvezetése és írásmódja igencsak nőiesnek látszik. Nincs bizonyíték erre a konkrét elméletre, amely az iparágban elterjedt, sőt belső tréfává vált, de a „Lulu” autogramokat övező nagyobb szkepticizmus rávett jó néhány gyűjtőt, hogy tüntessék el a gyűjteményükből a kártyák ezen verzióit.
Doncic nem kívánt megszólalni a mai napig az ügyben, pedig neki elég könnyű lenne ezt cáfolnia, vagy megerősítenie. Édesanyja, Mirjam Poterbin azt mondta, hogy az elképzelés, miszerint ő aláírta fia valamelyik kártyáját, egy őrült pletyka.
Sok sztársportoló, köztük Michael Jordan és Patrick Mahomes, leegyszerűsítette az aláírásait, de a különböző aláírások mögöttes konzisztenciákat tartalmaznak, például a betűk relatív magasságát és szélességét. A „Lulu” aláírásokkal szemben a szkeptikusok főként azzal érvelnek, hogy szokatlan lenne, hogy egy autogram rendezettebb lesz, és hosszabb ideig tart leírni, mint amiből kiindult.
Három törvényszéki kézírás-elemző, akik egymástól és még a sportágtól is függetlenek, nem értettek egyet, amikor példákat mutattak be a „Luka” és „Lulu” autogramokra. Az egyik azt mondta, hogy nem lehet megállapítani a hitelességüket. A másik szerint nem valószínű, hogy ugyanaz a személy írja őket. A harmadik szerint az aláírások általában következetesek voltak… Mindegyik szakértő egyetértett abban, hogy egy ilyen egyszerű négy betűs aláírást elég könnyű lenne hamisítani.
A „Lulu” aláírások elsősorban a Panini által kiadott kártyákon találhatók, amely kizárólagos licenccel rendelkezik az NBA-vel és közvetlenül szerződést köt a sportolókkal az aláírásaikért. Idén bejelentették, hogy kizárólagos megállapodást kötnek Doncic-cal. Néhány hónappal a 2019 elején zajló, nyüzsgő fórumszál után, az Upper Deck, a Panini vetélytársa közzétett egy Instagram-videót amelyben Doncic éppen aláírja az Exquisite kollekciójában látható kártyát.
„Amikor olyan problémákról hallunk, amelyekben megkérdőjelezik a hitelességet, szeretünk mindent megtenni annak érdekében, hogy az emberek tudják, hogy a megfelelő dolgot választják, amikor ránk voksolnak.”
mondta Chris Carlin, az Upper Deck ügyfélélményért felelős vezetője
A legjobb újoncok gyakran írnak alá kártyákat személyes promóciós eseményeken. De egyébként gyakori, hogy a sportolók otthoni környezetben írják alá a kártyákra ragasztandó matricákat, ez esetben a matricaívekkel együtt egy jogilag kötelező érvényű nyilatkozatot is tesznek, amely azt ígéri, hogy az aláírások tőlük származnak. Amikor az Upper Deck egy köteg aláírt matricát kap postán, Carlin szerint a cég tüzetesen átvizsgálja „finom fogazatú fésűvel megy át rajta”, elutasítva azokat, amelyek szállítás közben elkenődtek, vagy amelyek hitelességi kérdéseket vetnek fel. „Általában kiszűrjük, mielőtt piacra kerülnének.” – mondta.
Mégis előfordult, hogy a cégek visszahívnak egyes dedikált kártyákat. 2017-ben a Panini azt mondta, hogy az NFL játékos Takkarist McKinley nem mindig maga írta alá újonc kártyáit. Két hónappal később a Panini visszahívta a Cowboys irányítójának, Dak Prescottnak néhány kártyáját is, és bejelentette, hogy az újragyártás mellett döntött, miután egy autogram-hitelesítő megkereste az eredetiség megkérdőjelezésével, illetve egyből belső vizsgálatot indítottak el. KIEGÉSZÍTÉS: Prescott esetén a autopen használat volt a feltételezés, hiszen minden aláírása 100%-ban ugyanaz volt, csak a mérettel játszottak néha. Állítólagosan a játékos nem is tudott a dologról, az ügynöke lett felelősként megjelölve. Az újragyártásnál Dak már kamerák előtt írta alá a matricákat.
Amikor tavaly Doncic egy aláírt fényképeket ajánlott fel promócióként, elárasztottak azok hitelességével kapcsolatos kérdések a lebonyolító oldalt. A szlovéniai székhelyű üzlet, nem válaszolt egyesével a hitelességet firtató hozzászólásokra, inkább egy közleményben válaszolt, miszerint személyesen volt szemtanúja a dedikálásnak. „Lukának igazán különleges aláírása van” – áll a közleményben – „Ha összehasonlítjuk Luka egy évvel ezelőtti, és mai aláírását, igen, ez más. De ezt biztosan ő csinálta. Sok minden, így az aláírása is más, mint 8 hónappal ezelőtt. Ki tudja, mivel lep meg minket a jövőben.”
Doncic-ot 19 évesen az Euroliga legértékesebb játékosának választották, és azonnali sikert aratott az NBA-ben is. Már kétszeres All-Star, és az év újoncának is megválasztották. Idén nyáron Szlovéniát a negyedik helyre vezette első olimpiáján.
“Csak egy dolog érdekli őt egyedül, és az a győzelem. Nem örül a pályán kívüli, növekvő kötelezettségeknek. Őszintén szólva a játékon kívül minden más csak megterhelő.”
mondta Doncic ügynöke, Bill Duffy
Arra a kérdésre, hogy valaki más írta-e alá Doncic helyett az ominózus lapokat, Duffy azt mondta, hogy a vád egyértelműen „hamis”, mielőtt az ügynökség szóvivőjéhez fordult, aki azt mondta: „Nem történt csalás, az aláírások eredetiek.”
A Beckett Grading Services szóvivője egy e-mailben azt nyilatkozta, hogy a Doncic aláírásokkal kapcsolatos külső találgatások nem befolyásolták az autogram-szakértőket, akik többek között figyelembe veszik a következő paramétereket:
- az írás alakját és kialakítását
- a tollnyomást
- az írás folyamatosságát
- ritmusát/sebességét
- spontaneitását
- méretét
- és a karakterek közötti térközöket
A Professional Sports Authenticator nem kívánt nyilatkozni.
Az aláírások különbségének védelmében szoktak még szólni, amikor elmondják, hogy iparági szakértők szerint 400 matricát írhatott alá Doncic kb. egy óra alatt, és az újonc évében legalább 10000 matricát teljesített. Persze sokan elvetik ezt a magyarázatot, hiszen ezek a játékosok nagyon gyakorlottak, hiszen órákon át csak ülnek és ezt csinálják, miközben interjút adnak, vagy fotózzák őket, stb..
„A sportolóknak életük megannyi részében kell ülniük és ezt tenniük, hogy másodkézből kell mindent egyformán aláírniuk.”
Adam Gellman / Sports Cards Uncensored
Ezek után mindenki hozzon maga ítéletet, és osszátok meg velem is, ha gondoljátok.
KIEGÉSZÍTÉS: Ma reggel Luka Doncic instagram-ján egy fotó tűnt fel, amire már régen szükség lett volna. A fotó ugyanis sok találgatást megválaszol. Ettől ugyan még a régi kérdéses lapok aláírásai nem változnak, de legalább a mostaniakról tudjuk, hogy már teljesen legit-ek lesznek.
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy a további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com