Belenézünk a kártyagyártás előkészületeibe, és folyamatába a nagy kiadók szemszögéből. Lehet, hogy kicsit száraz anyag lesz, de igyekszem érthetően leírni a lépéseket. Két részben megyünk végig a kártyagyártás teljes folyamatán.
Első lépés amikor hivatalosan szeretnél egy kártyát kiadni, hogy az adott ligával jogdíj tárgyalás keretein belül megállapodsz, illetve engedélyt vásárolsz arra, hogy kártyát adhass ki (itt már tervekkel/ötletekkel rendelkezel, de ez közel sincs ahhoz többnyire, amit később ki is adsz).
Ez egyfajta reklámanyag a ligának, tehát neki is érdeke, hogy ezek rendszeresen megjelenjenek (lehetőleg úgy, hogy a legszélesebb réteget elérjék vele). Normál esetben ilyenkor a jogtulajdonos fizetne, hogy ezek a reklámanyagok utcára kerüljenek, mert neki érdeke elsősorban, hogy folyamatosan több fórumon beszéljenek róluk. Egy bizonyos ismeretség elérése után kihasználja az ismertséget a jogtulajdonos, és pénzt kér a jogokért. Ilyenkor a merchandising termékek már másoknak is komoly pénzt hoznak. Ez a jogdíj már magában sem ki összeg. Ha az adott területen a teljes piacot szeretnéd kontroll alatt tartani, akkor vásárolhatsz kizárólagos jogokat a kiadásra, de ez minden esetben óriási befektetést igényel. Alapvetően ezt az agresszív kizárólagos üzletpolitikát folytatja a Panini több területen is. A kosárlabda kártyák esetében már egyeduralkodóvá vált. 2009-10-től van jelen a kártya gyártásban a Panini (miután megnyitották a Panini America részleget, 2009 januárjában), előtte is volt kapcsolata az NBA-vel hiszen az 1980-as évek óta adtak ki matricákat. Ennek ellenére meglepően nehezen vették fel a lendületet, olyan volt, mintha nem készültek volna valójában arra a piacra, amiért addig harcoltak. Egysíkúak és fantáziátlanok voltak a késztermékek, melyek kijöttek a logójuk alatt. Sok mindent lehetett rájuk mondani, de hogy luxus cikkel léptek volna piacra, azt nem. Elég nagy űrt hagyott maga után a hobbiból kiszorított Upper Deck, ráadásul a liga legnagyobb neveit exkluzív egyedi szerződés kötötte még hozzájuk. 2012-13-ban megtört a jég (bár addig is voltak próbálkozások, de igazán nem volt glossy kiadványa a Panininek, mert a Gold Standard nem volt annak nevezhető, annak ellenére írom ezt, hogy én imádtam a GS lapokat), az addigra dühös és kiéhezett piacot két prémium kategóriájú termékkel lepték meg, mely (1) a Flawless (jelentése: hibátlan) nevet kölcsönözte magának, hiszen a hobbiban már ez a szó 2008-09-ben feltűnt… 2008-09 Exquisite Collection Flawless Autographs… (2) az Immaculate (jelentése: hibátlan/kifogástalan) nevet kölcsönözte, hiszen ilyen is volt már ezt megelőzően… 2004-05 Upper Deck Immaculate Glossy…
A kis kitérő után folytassuk a gyártási folyamat áttekintését, bár innentől több szálon fut a történet párhuzamosan. Elég összetett a folyamat. Tehát a jogokról beszéltünk (ekkorra amúgy nem árt, ha már vannak nagyjából tervezett célok)… 2009-től van van egyeduralkodása a panininek, amit 2012-ben meghosszabbították, így 2022-ben lehet újra verseny a jogokért.
Ha ez megvan, akkor jöhetnek brainstormingok (azaz ötletbörzék), nevek, kiadvány ötletek, tervek átbeszélése és nagyban gondolkodás („mi lenne ha?” a legsűrűbb kérdés ezen a találkozón, ilyenkor még a költségvetés tervezés nincs kanyarban sem), az ötletelés után jöhetnek a látványtervek, és a költségvetés tervezés egyes termékekre. Mindegyik folyamat több körös. A grafikára többnyire grafikai ügynökségeket kérnek fel, ott még az óradíj sem kicsi (ezen a piacon nem ritka a 200$ feletti óradíj!). Rendszerint az ilyen helyeken az Adobe grafikai pakkjait használják a tervezők (Photoshop, Illustrator, és InDesign nevű szoftvereket)…
A gazdasági tervek alapján jöhetnek a látványtervek és az év tervezése (ekkor különböző folyamatok alapján összeállított team dönt főként gazdasági alátámasztással, és megszületnek a játékos listák is)… Meglesz az éves naptár, mikor melyik hónapban milyen kártyát fognak kiadni.
Ekkor az elfogadott vagy jóváhagyott grafikai tervek alapján sablonba öntik az egész névsort… Megveszik a képeket, többnyire a Getty Images (az NBA hivatalos képügynöksége) képeit használják, nem egy esetben kizárólagosságot kötve azokra a bizonyos képekre. Általános (nem exkluzív) képárak 5-450$ között mozognak, a jogi kötöttségek, a felhasználási feltételek, a felhasználási méret és darabszám irányadóak. A kizárólagos jogoknál 1-1 kép esetén nem ritka a négy számjegyű összeg sem! Tehát azt a képet felvásárolják szőröstűl bőröstűl, ez azt jelenti, hogy senki más nem használhatja azt a bizonyos képet hivatalos kiadványon.
Megvannak a képek, megvannak a grafikai sablonok, akkor többen nekiesnek és előkészítik az összes a listán meghatározott lapot egyesével (képek retusálása, körbevágása, színhelyessé tétele, a szövegek behívása, a logók behívása). Azt több körben ellenőrzik, képileg, szövegileg, majd a nyomdára való előkészítés történik meg, és PDF-ben a nyomda megkapja az anyagot…
Bár pár bekezdésbe belefért, ez az eddig taglalt folyamat több tucat ember komoly, sok-sok napos/hetes/hónapos megfeszített munkája… Ez a rész most eddig tartott. A jövő héten megnézzük a hátralévő folyamatokat.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com
[…] Hogyan készül? 01/02 […]