Home / Story time! / Tányérok, amikből nem illik enni…

Tányérok, amikből nem illik enni…

4 0
Read Time:5 Minute, 54 Second

Barangoltam a neten és szembejött egy igazán szép gyűjtői darab. Direktben rákeresve láttam, hogy itthon is kapható a BIG KING RELICS oldalán. Gondoltam megmutatom nektek hátha gazdára talál ez a pár tányér. Tegye fel a kezét, az akinek a felesége nem örülne, ha tányérokkal állítana haza? Bár tény, ha vennék ezek közül, nem örülnék, ha a vasárnapi ebéd ezen lenne feltálalva. Lássik, mik azok a Tányérok, amikből nem illik enni…

A tányérok története messzire nyúlik vissza, egészen az emberi civilizáció hajnaláig. Kezdetben az emberek természetes anyagokat, például nagyobb leveleket, lapos köveket vagy faragott fatálakat használtak ételeik tárolására és fogyasztására. Az őskori közösségek agyagból formálták meg az első valódi tányérok elődjeit, amelyeket napfényen szárítottak vagy tűzben égettek ki, hogy tartósabbá tegyék őket.

A tányérok fejlődése az ókorban.

Az első civilizált tányérokat az ókori Egyiptomban, Mezopotámiában és Kínában készítették. Az egyiptomiak gyakran alabástromból vagy mészkőből faragták ki az étkezéshez használt edényeket, míg a kínaiak a ie. 1600-as években már porcelánt fejlesztettek ki, amely a későbbi dísztányérok egyik legfontosabb alapanyaga lett. Az ókori görögök és rómaiak finoman díszített kerámiatányérokat használtak, amelyeken festett jelenetek vagy geometrikus minták jelentek meg.

Első képen: egy szkíta harcos ábrázolása egy görög ivóedényen (Kylix) ie. 530-520 (Louvre-ban van kiállítva). A második: Trák tényér, lovas harci szekérrel. A harmadik Attikai feketealakos kylix, ie. 570–560, The Trustees of the British Museum képe.

Érdekesnek találod az anyagot? Akkor ne felejts el ajánlani minket azoknak, akik a gyűjtői hobbiban érdekeltek, de még nem tudnak mindent. A like-ok, osztogatások, vélemények és a felületeink követése minimális erőfeszítés neked, nekünk viszont jó visszajelzés.

A dísztányérok születése és népszerűsége.

Bár a tányérok elsődleges szerepe mindig is az étkezés volt, a dísztányérok története a reneszánsz korban kezdődött igazán. Az olasz Majolika és a kínai Ming-dinasztia porcelánjai már nem csupán használati tárgyak voltak, hanem művészeti alkotások is. A nemesi családok és királyi udvarok falain gyakran jelentek meg gazdagon díszített tányérok, amelyeken történelmi események, mitológiai jelenetek vagy portrék kaptak helyet.

Az első kettő Majolika porcelán tányér, a harmadik és negyedik pedig Ming-dinasztia korabeli tányér.

A 18-19. századra a porcelángyártás Európa-szerte elterjedt, olyan híres manufaktúrák emelkedtek ki, mint a Meissen, a Sevres, vagy az angol Wedgwood. Ekkorra már a tányérokat nemcsak az asztalra, hanem falra akasztható dísztárgyként is használták, különösen a viktoriánus korban.

Bradford Exchange.

A Bradford Exchange története egy szenvedélyes gyűjtő álmaként indult, amely később a világ egyik legismertebb gyűjtői piacterévé nőtte ki magát. Az alapító, J. Roderick MacArthur, az 1970-es évek elején figyelt fel arra, hogy az emberek milyen elhivatottan keresik az egyedi, művészi kidolgozású porcelántányérokat, bélyegeket és egyéb gyűjthető tárgyakat. Így született meg az ötlet, hogy egy olyan platformot hozzon létre, ahol ezek a kincsek biztonságosan, hitelesítetten cserélhetnek gazdát.

1973-ban MacArthur megalapította a Bradford Exchange-et, amely az induláskor, egy postai úton működő szolgáltatásként kezdte. A cél az volt, hogy a gyűjtők kapcsolatba léphessenek egymással, és a limitált kiadású tárgyakat méltányos áron beszerezhessék. Az üzleti modell gyorsan sikert aratott, és a cég rövid időn belül saját termékeket is kezdett árusítani.

Az 1980-as években a gyűjtői porcelántányérok reneszánszukat élték. A Bradford Exchange ráérzett az emberek nosztalgiájára és vágyára, hogy birtokoljanak egy darabot a történelemből, a művészetből vagy éppen a popkultúrából. Együttműködéseket kötöttek elismert művészekkel, hogy részletgazdag, kreatív illusztrációkkal díszített tányérok készülhessenek. Ezek a tányérok nem csupán dísztárgyak voltak, hanem történeteket meséltek el, legyen szó mesés Disney-jelenetekről, ikonikus filmes pillanatokról vagy éppen az amerikai vadon szépségéről.

Sport tematikájú tányérok.

A 90-es években a cég tovább bővítette kínálatát, és egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a sport tematikájú tányérokra. Az Egyesült Államokban a sport mindig is szerves része volt a kultúrának, és az emberek szívesen emlékeztek kedvenc csapataik és játékosaik dicsőséges pillanataira. A Bradford Exchange gyorsan felismerte ezt a lehetőséget, és különleges, limitált kiadású sporttányérokat kezdett kibocsátani. Ezek a műtárgyak méltó tisztelgést jelentettek az amerikai sporttörténelem legnagyobb alakjai előtt.

A sporttányérok között különösen népszerűek voltak az NFL (National Football League) legendáinak dedikált darabok. Ezen belül az egyik legikonikusabb tányérszéria Dan Marino, a Miami Dolphins legendás irányítójának karrierje előtt tisztelgett. Marino, akit az egyik legnagyobb irányítóként tartanak számon, a pályán mutatott briliáns játéka és lenyűgöző statisztikái révén méltó alanya lett a Bradford Exchange exkluzív tányérkollekcióinak.

A Dan Marino tányérok a legapróbb részletekig kidolgozott műalkotások voltak, amelyek megragadták a játékos dinamikus mozdulatait és karrierjének emlékezetes pillanatait. A „61,361 Yards” nevű tányér például Marino lenyűgöző passzolt yardjait ünnepelte, míg más darabok a Dolphins mezében nyújtott legendás teljesítményét örökítették meg. A tányérok finom porcelánból készültek, és minden egyes példányhoz hitelességi tanúsítvány járt, amely garantálta a gyűjtő számára az eredetiséget.

Pont az említett Dan Marino tányérokból találtam a BIG King Relics kínálatában.

De vajon mit találtam még? A Bradford Exchange a 90-es évek végére az egyik vezető márka lett a gyűjtői piacon. A sporttányérok népszerűsége szárnyalt. Olyan ikonikus sportolók is helyet kaptak a kollekciókban, mint Michael Jordan és Babe Ruth.

Az egyik legkreatívabb, „Soaring Above the Rest” névre hallgató, öt darabos Michael Jordan tányérszett, 1997-ből.

Jordan tányérjait, a Bradford Exchange csak az Upper Deck-kel közreműködésben tudta piacra dobni. A tányérok 1991-től 2001-ig, tíz éven keresztül kerültek gyártásra rendkívül sok „sorozatban”, melyek különböző formákra is építettek. Jordan az Upper Deck-kel exkluzív szerződésben volt, ezért ők kihagyhatatlanok voltak, ebben az időszakban, az olyan licencelt tárgyak kiadásából, ahol feltűnt a főbika. Egészen kreatív megoldásokat láthattunk. UNC, Chicago Bulls és Washington Wizards mezes változatok is elérhetőek a mai napig a másodlagos piacokon.

Az első képen a klasszikus kerek tányérok közül látható pár egy szép és kreatív tárolópolccal. A második képen egy öt tányéros álló kép tűnik fel. A harmadik képen pedig szintén egy sorozat darabjai láthatóak. Nem csoda, hogy Jordan népszerűségét ez a cég is kihasználta.

Ha a középső Jordan tányérokból (az álló 5 darabos) szeretnél egyet, akkor KLIKK IDE!

A Bradford Exchange csak a legnagyobbakról adtak ki tányérokat. Babe Ruth a New York-i baseball legenda esetében is számtalan mennyiségű tányért dobtak piacra.

Az első képen a 3D fantázianevű tányérsorozat egy darabja látható. A második és a harmadik pedig a normál kerámia festett verziókra példa.

A képen látható két szélső Babe Ruth is megtalálható a BIG KING RELICS oldalán. KLIKK IDE!

Ezek a műalkotások tovább erősítették a Bradford Exchange örökségét, és bebizonyították, hogy a gyűjtők generációról generációra továbbadják szenvedélyüket ezek iránt a kivételes tárgyak iránt.

Ma a Bradford Exchange nemcsak a hagyományos porcelántányérokban utazik (a sporttányérok kiadásával már teljesen leálltak), hanem ékszerek, érmék, dísztárgyak és egyéb limitált kiadású műtárgyak széles skáláját is kínálja. Egy dolog azonban nem változott: a vállalat elkötelezettsége a minőség, a művészet és a gyűjtői szenvedély iránt. Ahogy az idők változnak, úgy változik a gyűjtők érdeklődése is, de a Bradford Exchange továbbra is hű marad gyökereihez, hogy emléket állítson a történelem legnagyobb pillanatainak, legyen szó sportlegendákról, film klasszikusokról vagy a világ legszebb műalkotásairól.

Amennyiben szeretnétek megkaparintani Dan Marino, Michael Jordan vagy éppen Babe Ruth egyik tányérját, akkor ne habozzatok, látogassatok el a BIG KING RELICS oldalára és csapjatok le az egyikre. Vegyétek meg a sorozat még elérhető darabjait.

#TheCollectorsBest #TasnádiDávid #BIGKINGRELICS

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Címkézve:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Visszajelzés
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x