Ahogy az első cikkben megírtam, szakított az eBay és a PWCC. Viszont tovább mérgesedik a helyzet. Bár a két fél kölcsönösen a háttérbe húzódott, de színre lépett egy harmadik szereplő aki most felpiszkálta a parazsat. Kicsit utána jártam az ügynek. Ilyen részletesen sehol sem olvashattok róla…
Előzményeket ide kattintva érheted el.
Gregory Latham neve valószínűleg senkinek nem mond semmit, mégis aránylag gyorsan közismerté válhat, hiszen benyújtott egy csoportos keresetet a PWCC ellen melyben több mint 25 000 000 $ (becslés) kártérítést követel a PWCC cégtől a feltételezett (de sokak által alátámasztott) shill bidding tevékenység miatt.
A csoportos keresetben összefoglalóan károsultakként említik mindazokat „akik bármilyen terméket vásároltak a PWCC-től, online aukción keresztül”. Tehát, ha Te vásároltál a PWCC-től, akkor most Te is érdekelt vagy, és téged is képviselnek az ügyben. A kártérítés összege ugyan becslés alapján lett megállapítva (mivel sem a „megtolt licitek” számát nem tudjuk, sem a károsultak számát), de a kereset kitér arra, hogy minden egyes károsultat minimum 200$ kártérítés illessen meg. Ezek alapján jóval több és jóval kevesebb is lehet a végleges büntetés, mint a becsült 25 000 000$. Meg kell vizsgálnia bíróságnak minden egyes licitet, amit a PWCC lefolytatott, és meg kell állapítani melyik volt szabálytalan, aztán fel kell kutatni a győztest, aki onnantól mint károsult szerepel majd az ügyben. A benyújtott kereset itt érhető el PDF formában.
A PacerMonitor szövetségi bírósági ügyek nyilvántartó portálja szerint, 2021 szeptember 17-én pénteken nyújtotta be a panaszos a keresetét, 402$ perindítási díj mellett. 2021 szeptember 21-én (szerdán) a PWCC meg is kapta az idézést, így azóta folyik az ügy, egyenlőre kölcsönös írásos egyeztetések és válaszadások mennek, de elindult a per.
Ki is az a Gregory Latham?
Továbbra is kérdéses, hogy ki is az a Gregory Latham? Latham egy New Orleans-i lakos, aki saját állítása szerint (amit dokumentumokkal is igazolt), sok PWCC aukción érdekelt és nyertes volt, amit shill bidding gyanúsnak érzett. A kiemelt mintatétel az 1914 T213 Coupon Type 2 Eddie Collins lap volt, amit 2020 augusztus 11-én nyert meg, és amiért 243,82$-t kellett fizetnie. Állítása szerint a PWCC-hez köthető ajánlattévők ütötték fel a kártya értékét szándékosan, tehát megvalósult (állítása szerint) a shill bidding… a vállalat természetesen ezt tagadta, de majd a perben ez is biztosan kiderül.
Latham és ügyvédei az ORS 646.608-as állami törvényre hivatkoztak, mely az Oregon állambeli kereskedelmi gyakorlatokat szabályozza. Az ORS 646.608 megsértése mellett az ORS 698.640 törvény megsértésére is hivatkozott a felperes. Ezen törvény d.) pontja értelmében „az árverező nem alkalmazhat vagy használhat általa kinevezett/felkért licitálót vagy vevőt” magyarul nem tolhatja szándékosan az eladni kívánt termék árát.
Bár behatóan nem ismerem az amerikai jogrendet, de nehéz elképzelni a menetét az ügynek. Játszunk el a gondolattal… Két eset lehetséges, tegyük fel, hogy a PWCC nyer, akkor ugye semmissé válik a dolog, a perköltséget Gregory Latham kifizeti (?), és lezárják az ügyet. Viszont a másik eshetőség sokkal érdekesebb, és több kérdést is felvet.
Tegyük fel, hogy a károsultak nyernek részben vagy egészben. Ez ugye nem azt jelenti, hogy Latham kap 25 000 000$-t, hanem, hogy a csoportos keresettben említett személyek nyertek 200$-t fejenként.
Kérdések és vélelmezett válaszok…
Hogyan fogják felkutatni a kárpótlásra jogosult személyeket? Az eBay nyilvántartása alapján fel tudják kutatni a károsultakat (a bíróság pedig tudja kötelezni az eBay-t hogy ezt a listát adja ki). Mindenki tehet nyilatkozatot, hogy igényt tart-e a kártérítésre, vagy elengedi a dolgot. Játszunk a számokkal kicsit. Szerintetek hány károsult lehet? A PWCC lekapcsolásakor éppen több mint 17 000 élő aukciója futott párhuzamosan.
Mennyit is jelent 25 000 000$? Soknak hangzik, de valójában nem annyira sok. A pénz nagy részét az ügymenet (felszámolók hivatalnokok, ügyvédek, stb.) fel fogja emészteni, ha a PWCC csődöt jelentene az összeg kifizetése után, hiszen a ügyön dolgozók bérét is fizetni kell. Nem az első mamut cég lenne, akinek az esetében ez előfordulna. Persze az sem biztos, hogy nem válik fizetésképtelenné a cég az eljárás alatt…
Bennetek milyen kérdések merültek fel még az üggyel kapcsolatosan? Beszéljünk róla írásban, vagy vasárnap 11.30-tól élőben a heti összefoglalóban.
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy a további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com