Kíváncsi lennék kinek mi ugrik be erről a kifejezésről… nekem, és szerintem a mainstream emberek többségének elsőre Goku a mindent elsöprő energiahulláma ugrik be, de ássunk kicsit mélyebbre, hiszen nem is ő találta ezt ki…
Felszínes keresgélés után már három irány rajzolódik ki egyből. A Hawaii történelem, a természettudomány lepkékkel foglalkozó ágazata, és természetesen a Dragon Ball közösség.
Az első kettő összeköthető, hiszen a Hawaii-on élő egyik pillangófajtát (melynek helyi neve pulelehua) az ország első uralkodójáról (aki nem mellesleg a Hawaii királyság alapítója is volt) I. Kamehameha királyról nevezték el. A Kamehameha ház 1795-től 1872-ig öt királyt is adott a szigetországiaknak. Persze egy csomó mindent találtam még amit a királyi család után neveztek el, vagy mert feltűnik rajta, illetve van ahol csak a nevét használták. A teljesség igénye nélkül: bélyeg, festmény, nyakláncmedál, fém érme, kicsi szobrok, képeslap, sapka, ezeken feltűnik a király. És ahol csak a nevét használták: vintage ruhamárka, Hawaii autósztráda.
Első Kamehameha királyról még szobrot is készítettek, melyet az Egyesült Államoknak ajándékozták, ami a mai napig a washingtoni Fehér ház szobortermében van kiállítva.
Akira Toriyama (elismert japán manga művész és karaktertervező – a Dragon Ball megalkotója) 1984 és 1995 között gyártotta a sorozatot. Ezalatt a 11 év alatt 519 fejezetet készített, 42 tankōbon kötetbe. Egy-egy kötet átlagosan 200 oldalas, így a Dragon Ball teljes történetszála majdnem 9000 oldalra terjed ki. Tehát elmondhatjuk, hogy elég nagy műről beszélgetünk. Nem is csoda, hogy ekkora „birodalom” épült rá.
Térjünk vissza a szavunkhoz. Az alkotó hosszú időt töltött el, és számtalan pózt kipróbált, míg megalkotta a végső azóta elhíresült mozdulatsort. Már csak nevet kellett találni hozzá. Akira mindenképpen szerette volna Goku tanítójának, Roshi Mester, nevéhez kötni a mozdulatot (hiszen ő alkotta meg a mozdulatot közel 50 év gyakorlással, a történet szerint). A tanító-tanítvány vonal amúgy is nagyon erősen megmutatkozik a japán kultúrában.
Roshi Mester más néven Teknős Remete (Turtle Hermit), a teknős szó pedig japánul „KAME”. Ehhez jutott vissza az alkotó, hiszen Roshi mester fiatalkori megnevezése egyszerűen Teknős volt, de itt elakadt. Illetve, a hullám szót szerette volna még a névbe beilleszteni ami japánul „HA”.
Akira felesége jelentette a megoldást. Nachi Mikami (aki szintén manga művész volt) ugyanis meggyőzte férjét, hogy „KAMEHAMEHA” Hawaii híresség nevét válassza a mozdulat nevének, hiszen ebben venne van a két általa favorizált szó, de mellette egy sokak által ismert uralkodó neve is. Ráadásul a szótagok ismétlődése miatt könnyen megjegyezhető, és jó szójáték is: „Ka-me-ha-me-ha”.
Az első Kamehameha pillanatnál Akira Toriyama világossá teszi a nézők és rajongók számára, hogy a Dragon Ballban több van, mint amilyennek addig látszott… A történetnek eddig a pontig is megvolt a varázsa, de még egyetlen pillanatban sem volt ennyire markáns. A Roshi Mester Kamehameha felépítésénél tapintható volt a feszültség. Roshi törékeny teste a korai Dragon Ball-ban addig nem látott legmarkánsabb izmokat jelenít meg, és egy azóta is igazán epikus Kamehamehát szabadít fel. Lenyűgöző pillanat ez, amely teljesen eltünteti Gyumao palotáját, miközben fontos helyet teremt a műben az irányított KI áramlás számára.
Onnantól kezdve többen is megtanulták és be is mutatták. Mester után Goku volt a következő, akitől láthattuk, tehát ezért maradhatott meg nekem is Goku nevével összekapcsolva ez a KI alapú hullámtámadás. Goku sokszor és igencsak látványos képsorokon jelenítette meg a Kamehameha-t. Aztán jöttek a többiek is szépen sorban.
Persze ezeket a Kamehameha pillanatokat kártyán is megörökítették a gyűjtők nagy örömére…
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy a további tartalmak mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com