Miután az első anyagomat megírtam azon gondolkodtam vajon mi legyen a második sztori amit a következő hetekben majd posztolni fogunk. Én arra jutottam, hogy ismét egy tartalmas téma kellene így Tasi-nak felvetettem az Upper Deck-et mint ötlet hiszen bőven van mire fókuszálni abban a témában is de amint elkezdtem gyűjteni a “hozzávalókat” rájöttem, hogy azért ezt meg kellene terveznem jobban mert ott nem csak kártyákról lenne szó hanem az UD teljes merchandise-át KELL, hogy súrolja a téma hiszen nem csak a Trading Cards fanatikusok olvassák a bejegyzéseinket, hanem vannak relikvia gyűjtők is szép számmal.
Ezért, ahogy Harangozó Teri mondaná: “Figyelem! Figyelem! Közhírré tétetik, ez a nagy (szerelem) gyűjtemény lajstromba vétetik”… de csak egy későbbi időpontban!
Addig is foglalkozzunk egy olyan témával ami hasonló mint az előző és nem kevésbé unalmas vagy tanulságos illetve ehhez többnyire anyagom is van, hogy megírjam ezért egyrészt köszi a türelmeteket másrészt pedig jó időtöltést szeretnék kívánni ehhez az olvasmányhoz is. Jöjjön hát a Senki többet harmadszor! Elkelt!
2005-öt írunk! Elteltek az ünnepek, január, február, március de még a bolondos április is. Jön a május. A német Deutsche Bank tárgyalásokat folytat az orosz Impexbank többségi részesedésének megszerzéséről, az OTP Bank az American Express lakossági bankkártyák kizárólagos forgalmazója, járatokat törölt az Alitalia, veszteséggel számol a Malév és a forint az addigi leggyengébb lábakon áll. Majd éppen megtörölgetnénk a szemünket, de ekkor bejelentik, hogy omlásnak indult az amerikai hobby mánia egyik fellegvára, a Fleer/Skybox.
De mi az a Fleer/Skybox és Fleer Corporation?
Egy philadelphia-i családi vállalkozás, amit Frank H. Fleer alapított 1885-ben. Ő volt aki kísérletezett az első rágógumi létrehozásával. 1906-ban Blibber-Blubber néven el is készült, de minőségét tekintve meglehetősen silány készítményt sikerült létrehozni, ezért soha nem hozták forgalomba. Viszont 22 év elteltével (7 évvel az alapító halála után), 1928-ban Walter Diemer (a cég egyik alkalmazottja) leporolta a régi receptet és elkezdte továbbfejleszteni. Az eredmény már egy olyan termék volt, melyet kiengedett a cég a piacra és így született meg a Dubble Bubble, a világ első rágógumija.
A Fleer hírnevét azonban nem ez alapozta meg (a rágógumi fejlesztés csak egy mellékszál volt), hanem a már korábban megkezdett gyűjthető baseball kártyák gyártása és forgalmazása, melyet 1923-ben kezdtek meg. Később természetesen gyártottak amerikai focis (1960-tól) és kosaras kártyákat is, de mint tudjuk az amerikai nemzeti sport a baseball, és a baseball-ban kezdődött meg a sportkártyák gyártása is.
A kosaras kártyák gyártását a Fleer 1986-ban kezdte meg és mit ad Isten… első évükben megalkották az ikonikus 1986-87-es Fleer sort, ami például Michael Jordan rookie (újonc) kártyáját is soraiban tudhatta. A mai napig ez a kártya MJ azon lapja ami a SZENT GRÁL-nak számít és emberi mércékkel megfizethetetlen! 738.000 dollárt is fizettek érte (221 milló forint)…
1991-ben megszületett a Fleer Ultra ami minőségét tekintve, előrelépésnek számított hiszen kevésbé voltak sérülékenyek a kártyák mint elődjei, annak köszönhetően hogy UV fóliát is elkezdtek használni a kártyák védelme érdekében.
1993-ban megjelent a Flair, egyfajta szintlépésként. A piacon még nem járt iránynak és friss dizájnnak bizonyult, nem csak prémium minőségével. A Flair kivívta a gyűjtői tiszteletet. Évről-évre egyre komolyabb készleteket raktak össze a gyűjtők nagy örömére. A Fleer zászlója alatt már olyan márkanevek nőttek ki mint az Ultra és Flair Showcase… Ezen márkákon belül népszerű inzertek mellett a sorszámozott kártyák hódítottak amik /50, /100, /250-ek voltak illetve az 1 of 1 Masterpiece-ok is.
A sikerek mögötti háttér…
Jól hangzik, ugye? Viszont nem minden csak az sikerekről szól az évek során… Zajlottak felvásárlások, eladások, volt költözés és halál. Több perben is érintettek voltak és haragosok tömkelegére is szert tett a cég ez idő alatt. Mint említettem az elején ez egy családi vállalkozásnak indult, miután 1921-ben az alapító atya (Frank H. Fleer) meghalt, az utódok vették át a helyét.
A Fleer családban jogilag szétdarabolt céget, 1989-ben John W. Fleer egyesítette, hiszen a Charter House Investments befektetésével 70 000 000 USD értékben megvásárolta a többiektől. J. W. Fleer megtartotta többségi tulajdonát a társaságban, és a kisebbségi tulajdonrészt a befektetőcég vette át. Innentől egy szinte átláthatatlan, bonyolult időszak következett. Csak nagy vonalakban fussunk el 2005-ig… A cég előnytelen szerződéseket kötött, többek között a kiskereskedelmi láncos értékesítés felé fordult, mint pl. a Rite Aid, amely az 1990-es évek elején kivívta a hobbikereskedők haragját (ez is a Fleer-en csattant), komoly adok-kapok alakult ki, de erről majd talán máskor bővebben… Mint ahogy a Marvel-es ügyet is talán majd később kibontom (a lényeg, hogy halandók számára átláthatatlan adok-veszek volt, hitelezők bevonásával több lépcsőben – a szerk.). Szóval sok minden történt, de nehezen eljutottunk 2005-höz, és mindent lesöpörhetünk az asztalról amit eddig tudtunk mert a Fleer/Skybox ismét csődöt jelentett és a Fleer nevéhez fűződő jogok a másik fellegvárhoz az Upper Deck-hez kerültek 6.1 millió dollár fejében.
Itt kezdődik az a sztori ami minket gyűjtőket érdekelhet… Ugyanis a Fleer-nek a hitelezőit ki kellett fizetni és ehhez a felszámolók elkezdtek mindent pénzzé tenni. MINDENT, amit találtak! Ki nem adott kártyákat, test proof-okat, félkész kártyákat, redemption mezeket, Uncut Sheet-eket, dedikált matricákat, stb., egyszóval tényleg MINDENT, amit találtak.
Nem csak a kosárlabda fiókból, hanem az amerikai foci és a baseball darabokból is. Kicsit innentől már Score Board szagú a téma, mert itt is előrevetíthető volt hogy emiatt rengeteg FAKE/nem hivatalos kártya fogja elárasztani a piacot és nem egyszerre, hanem ez folyamatos lesz, és amint ez megtörténik egy ördögi körforgás veszi kezdetét. Miért? Mert nyilván senki nem fog megsemmisíteni egy több ezer dolláros-nak hitt Jordan-t, azért mert hamis, vagy hiányos… Inkább keresni fog egy “madarat” aki ugyanúgy nem ért hozzá, mint Ő korábban és megpróbálja továbbadni neki (legtöbbször ügyelve arra, hogy még pénzt is keressen rajta – a szerk.). Amit tudni lehetett, megtörtént és ez megy ma is! Azt gondolom, ennek SOHA – NEM – LESZ – VÉGE!
Amikor elkezdtem ehhez a témához pár hiányzó fotót keresni, hogy majd illusztrációban se legyen hiány olyan dolgokra akadtam, hogy azt hittem eldobom a pöttyöst… Még korábbi szerződéseket is áruba bocsájtott a Fleer mert azon is volt legalább egy sportoló általi aláírás, ami értéket képezhet. Találtam komplett tétel listát a végkiárusítási aukcióról és dokumentumot a hitelezők felé a tartozásokról, 40 dollártól a milliós összegekig.
Fleer Bankruptcy Auction
Az a feltételezés, melyet többször feltűnt különböző összeesküvés elméletek és urban legendák tápláttak, hogy ez az ügylet egy bizonyos körökön belül volt hozzáférhető, egy alagsorral és hátsó ajtóval rendelkező helyszínen történt, szinte teljes egészében hamis… Ugyanis az aukció előre meghirdetett időpontban, előre megadott helyen és körülmények között zajlott. Bárki, aki befizette a 1000 dolláros beugrót, részt vehetett az eseményen, és ennek fejében a licitáláshoz elengedhetetlen, sorszámmal ellátott táblát is kapott. A lebonyolítás a New Jersey Radisson Hotel-ben került megrendezésre, 2005 szeptember 9-én.
Viszont volt árnyoldala is az árverésnek. Voltak olyan lapok amik még az aukció előtt gazdát cserélhettek, ezt jó előre le is egyeztethették, hiszen a szóban forgó kártyák nem szerepelnek a tétel listán.
Pl.: az 1/1 Patch AU kártyák vagy az 1998-99 Fleer Traditions Playmaker’s Theatres. Utóbbiról az a hír járja, hogy három jól megkülönböztethető variáció is forog a piacon. Az eredeti dombornyomott és 100-ig sorszámozott. A másik két “félkész” verzió pedig ettől eltérő, hiszen az egyiken a sorszám hiányzik, míg a másikon a sorszám és a dombornyomás is hiányzik. Én csak az eredetivel és a mindent mellőző variációval találkoztam.
Hova lettek az 1/1-ek? Jersey, Patch, Double Patch és aláírt társaik. Nézzük a különbségeket és hasonlítsuk össze mert feltűnő a különbség. Van ahol az otthoni produktumként piacra dobott hamisítvány matricája amire az aláírás ment volna teljesen matt. Nagy szívfájdalmam volt mikor pont egy Iverson jött velem szembe (aki nem tudná Levente gyűjtésének központjában az Allen Iverson ereklyék vannak – a szerk.). De nem volt elég a világnak, hogy így elbánt a sors a lappal… még a PSA be is vizsgálta… Very Saaaad!
Ha már itt szóba került, megjegyezném, hogy aránylag könnyű lenne ezen lapok hitelesítésének visszavonása, hiszen az adatbázisban (a PSA keresési találatok között) csak fel kéne tüntetni, hogy tévedéssel zárták a vizsgálatot, és nem eredeti a termék, nem eredeti az aláírás, vagy a patch, stb. Persze ez arcvesztéshez vezet, de kevésbé, mint az, hogy most már szinte mindenki által tudott hamis lapok vannak forgalomban PSA hitelesítéssel… – a szerk.
Segítség a baljós vásárlások elkerüléséhez…
Ha már a bevizsgálócégek is tévednek, azért legalább Te tudd… Íme néhány különbség az eredeti és az aukción gazdát cserélt tételek között…
FreshInk Game Breakers
A baloldali hamis és hiányos. Rossz minőségű logo-val pótolták (a körbevágásról meg az elhelyezésről ne is beszéljünk) a hiányt és a kártya megnevezése is hiányzik a felirat a Fresh INK és a GB között. A jobboldali az eredeti! A hátlap pedig már szinte minden szegmensben különbözik! Erre mondhatnánk, hogy ez a hamisítvány még silányabb mint amilyen a Blibber-Blubber lehetett…
Flair Showcase Takeit2.net
Hasonló a helyzet mint a Playmakers-nél. Hiányzik a Takeit2.net sorszáma /1000… a képen láthattok két BGS 9.5 bevizsgált lapot, az egyik a felszámolásnál értékesített lap, hiányzik a számozás a hátuljáról (balra), a másik pedig a csomagból kihúzható verzió. Részemről ezt én el tudom fogadni (mert ezt nem manipulálták), és el is raknám a kettőt egymás mellé. – a szerk.
Pár Iverson kártyát is mutatok ami a napokban bukkant fel az eBay-en és cserélt gazdát megközelítőleg 120 dollárért LOT-ban. Ilyen formában kerültek ki anno az aukcióról a jersey vagy patch lapok. Egyikben sincs jersey vagy patch, és számozás sincs rajtuk.
Ahogy írtam, megtaláltam az aukciós tétellistát. 69 oldalnyi PDF-ben. Amikor ezt a story-t elküldöm Dávidnak a publikálás előtt a PDF fájlt is eljuttatom hozzá. Így vagy a www.thecollectorsbest.com-ról lesz majd letölthető (KLIKKELJ IDE!).
Most jöjjön még pár infó az UNCUT sheet-ekről. Kapaszkodj! Az összes Jambalaya, E-X Credentials-ból de még a Star Power Supreme-ből is volt többlet, így el tudtak adni belőle jócskán… elő és hátlap egyaránt. Így várható, hogy a kiadott eredetiek mellett vannak fake-ek is a piacon. A közelmúltban láttam, hogy a Z-Force Rave-ek sorszámozása sem kivitelezhetetlen és ez csak egy a sok közül, de akár említhetném az 1997-98 PMG-t is. Simán befürdik az ember és így már nem biztos, hogy az lesz majd a megszokott mint a Playmakers-nél vagy a Takeit2.net-nél. És az sem utolsó szempont, hogy nem kevés pénzről van már itt szó és mondjuk ki: nem bízhatsz sem a Beckett-ben vagy a PSA-ban de még a JSA –ban sem… Nem győzünk rá példát mutatni a hobby minden szegletében (annak ellenére, hogy nem vagyunk ellenérdekeltek ezekkel a cégekkel szemben – a szerk.).
A lapok után most jöjjenek a kiegészítők…
Talán még érzékenyebb téma, amikor valakinek az aláírás íveit értékesítik, legyen az akár a kivágható betét, vagy a matricás verzió. Íme néhány példa az értékesített Fleer ívekre.
Természetesen mindenki jogosan teszi fel a kérdést, hogy miként tud egy cég így leépülni de valószínűsíthető, hogy sokkal több pénz lett elhordva az üzletből mint amennyit visszaforgattak. Mert ha nem így lett volna, akkor nem lett volna ennyi kopogtató hitelező. Pedig tényleg a legszebb és legikonikusabb készleteket rakták össze a millenium előtti időkben. Főleg ha csak a Jambalaya-ra és társaira gondolok és az ArenaDesign-al való együttműködésre. Minden Highend ami ma aranyárban megy azt Ők tervezték.
Mivel lehetne zárni a történetet? Annyi biztos, hogy a hobby mindenképp jobban járt, hogy a Fleer nem ragadt bele a rágógumi iparba és alkotott valami maradandót. Igaz nem ilyen végkifejletre számítottunk de szerintem Frank sem. Sőt, hogy utódai mennyire kapzsik és kereskedelmileg agresszívek voltak azt mi sem támasztja alá jobban mint ez a régi ősleletnek számító história hogy még 1975 áprilisában Fleer arra kérte a Topps-t, hogy mondjon le kizárólagos jogairól, és engedélyezze a Fleer számára, hogy matricákat, bélyegeket vagy más apró tárgyakat gyártson aktív baseballjátékosokról. A Topps visszautasította, majd Fleer beperelte Topps-ot , hogy megtörjék a Topps-monopóliumot. Több éves pereskedés után a Topps-monopóliumot a baseballkártyákra végül sikeresen megtörte egy szövetségi bíró által 1980-ban indított per, amelyben a bíró véget vetett a Topps rágógumi kizárólagos baseballkártyák értékesítési jogának, lehetővé téve ezzel a Fleer Corporation számára, hogy versenyezzenek a piacon. A bíróság elrendelte a baseball szakszervezetet, (MLB) hogy ajánljon fel baseball-kártyákra szóló csoportos licenceket a Topps-on kívüli más cégeknek is. Fleer és egy másik cég, a Donruss 1981-ben megkezdhették a kártyák gyártását. A Fleer törvényes győzelme egy szezon után megdőlt, de a cég folytatta a kártyák gyártását. Ilyen húzások és vezetők hallatán talán nem is olyan meglepő hogy nem tudtak gazdálkodni a pénzzel és volt aki csak egy utolsó botlásra várt. Az Upper Deck a nevető harmadik akinek sikerült felvásárolni a jogokat… Ők mindent jól csinálnak? DEHOGY… Pedig kizárólagos jogokkal rendelkeznek és 2-3 betonerős pillérként alkalmaznak játékosokat a lehető legszigorúbb feltételekkel. A következő hetekben velük (is) jövök!
Ti pedig ezek hallatán a Fleer/Skybox termékeivel legyetek elővigyázatosak… Főleg a 2003-05 közötti termékekkel. Ha valami nem tiszta, vagy nem egyértelmű, ha segítség kell és kérdésed van megválaszoljuk szívesen!
Peace & Love
Írta: Nyitrai Levente
Na mit ígértem a bevezetőben? Zseniális anyagot. Szerintem az lett. Én Vince Carter lapjaiból szedegetem is össze az ilyen (sorszám nélküli, vagy a mezdarab vagy aláírás nélküli példányokat) mutatok is egyet, ami nemrégen érkezett meg. A lényeg, hogy tudjátok valóban mik is ezek, és hogyan fordulhat elő, hogy miért nincs rajta sorszám, stb. Mondjuk tényleg kétfelé lehet bontani… Vannak azok, amik egyszerűen nem lettek befejezve (mondjuk sorszám nincs rajta, vagy nincs benne mez…), és vannak azok, amiket megtévesztésre használnak, mert otthon a sufniban befejezték a Fleer helyett (ez utóbbi elkerülendő)… A be nem fejezett példányok szuperül mutatnak a normál kiadvány mellett, azzal együtt természetesen, hogy ezek a kártyatörténelem részei már. Ha eddig eljutottatok, akkor az elsők között vagytok, akik ennyire komplexen átláthatják a Fleer hátterét, és mindezt magyarul olvashatjátok… Fontos, hogy ez is eljusson a legtöbb emberhez, szóval nyugodtan oszd meg, ha gondolod.
Érdekesnek találtad az anyagot? Akkor köves minket a felületeinken, hogy a tartalmaink mielőbb eljussanak hozzád. Illetve kérünk oszd meg tartalmainkat, hogy többeket elérhessen.
www.thecollectorsbest.com hírek, információk, ötlettár, tudástár és oktatás… a gyűjtői közösségek szakportálja… hogy kezdőként is sikeres lehess…
Facebook: https://www.facebook.com/TheCollectorsBest
Instagram: https://www.instagram.com/thecollectorsbest/
YouTube: The Collectors Best YT
Twitter: The Collectors Best
e-mail: thecollectorsbest@gmail.com
[…] a játék már nem beváltható, sőt mint tudjátok a Fleer céget is felszámolták már azóta (Nyitrai Levi zseniális áttekintését olvashattátok m… de még így sem kerülnek elő az utolsó lapok, sőt… Most térjünk vissza a cserelapokra, […]